Balkaner 571 milyon dolarlık borcunu 10 yılda ödeyecek

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) ile Yurtbank hâkim ortağı Ali Avni Balkaner Grubu arasında, grubun fona olan borçlarının ödenmesine ilişkin protokol imzalandı.

İSTANBUL - Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) ile Yurtbank hâkim ortağı Ali Avni Balkaner Grubu arasında, grubun fona olan borçlarının ödenmesine ilişkin protokol imzalandı. TMSF'den yapılan bu konudaki yazılı açıklamada, protokole göre grubun, 30 Haziran 2005 tarihi itibarıyla fona olan toplam 571 milyon 477 bin 101 dolar nakdi borcunu 2006 yılından başlamak üzere ilk sekiz yılı anapara, iki yılı ise faiz ve diğer sorumluluklarından kaynaklanan borçları olmak üzere toplam 10 yılda, yıllık libor artı 1 faizle ödemeyi taahhüt ettiği kaydedildi.
Açıklamada şöyle denildi: "İmzalanan protokol çerçevesinde, 2006-2007 yıllarında toplam 115 milyon dolar, 2008-2013 yılları arasında ise her yıl 50 ile 80 milyon dolar olmak üzere toplam 572 milyon dolarlık anapara ödenecek, ardından dört eşit taksitte faiz ve diğer sorumluluklarından kaynaklanan borçlar tasfiye edilecektir.
Ali Avni Balkaner Grubu'nun, İstanbul il sınırları içinde ve dışındaki taşınmazlarının satılması veya proje geliştirilerek daha büyük bir katma değer oluşturulması sonucunda elde edilecek kaynaklarla ödemelerini gerçekleştirmesi beklenmektedir. Sözkonusu protokole yasal takip sonucunda yapılacak olan tahsilatın üzerine çıkılacaktır."