Balkaner: Bankada kuklaydım

Yurtbank'ın zarara uğratılmasıyla ilgili davada 34 yıl yedi ay hapis cezasına çarptırılan Ali Avni Balkaner 'back to back' kredilerle ilgili dava kapsamında yargıç karşısına çıktı.

İSTANBUL - Yurtbank'ın zarara uğratılmasıyla ilgili davada 34 yıl yedi ay hapis cezasına çarptırılan Ali Avni Balkaner 'back to back' kredilerle ilgili dava kapsamında yargıç karşısına çıktı. Ali Avni Balkaner, "Bankanın içini boşaltmadım tersine doldurdum. Bankada bir kuklaydım" dedi. İstanbul 8. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya katılan Balkaner, bankada, Hazine tarafından atanan Metin Aytaç'ın imzası ve Hazine'nin onayı olmadan hiçbir işlem yapamadığını belirterek, şunları söyledi:
"Banka Hazine zihniyetiyle yönetildiği için bu kadar zarara uğradı. Ben yönetsem daha az zarar olurdu. En büyük müşterim, Ömer Lütfü Topal'dı. Ömer Lütfü Topal benden 5 milyon dolar kredi isterse, ben ona 10 milyon dolar verirdim. Çünkü geri ödemesinde sorun çıkmazdı. Gerekli teminatları alırdım. Kredi zamanında ödenirdi. Banka kâr ederdi. Hazine yönetici atayınca 'Biz Ömer Lütfü Topal'ı istemiyoruz, diğer bankacılara kredi vereceğiz' dendi. Hayyam Garipoğlu'na verilmiş. Ben ondan kredi almamışım. Ben bankada bir kuklaydım. Metin Aytaç'ın onayı olmadan işlem yapılamazdı. Şaşkın bir vaziyetteyim. Bankanın içini boşaltmadım. Tam tersi doldurdum. Adnan Yaylacı, Osman Tunaboylu, Binnur Berberoğlu ve Gazi Erçel'in tanık olarak dinlenmesini istiyorum. Her cuma günü bankanın bilançosu gidiyordu bunlara ve ona göre ne yapacaklarına karar veriyorlardı. Hepsi gitti. 35 seneyle ben baş başa kaldım."
Dosya bilirkişiye gönderildi ve duruşma ertelendi. Bu davada Balkaner ile yönetim kurulu üyesi Süleyman Ekiz hakkında 3 ile 7.5'ar yıl arasında hapis isteniyor.