Balkaner: Borcum 2.5 arsa karşılığı ödenecek

Yurtbank'ın zarara uğratılmasına ilişkin yargılandığı davada hakkında 'zimmet' suçundan verilen hapis cezası aleyhine bozulan bankanın eski sahibi Ali Avni Balkaner'in yeniden yargılanmasına başlandı.

İSTANBUL - Yurtbank'ın zarara uğratılmasına ilişkin yargılandığı davada hakkında 'zimmet' suçundan verilen hapis cezası aleyhine bozulan bankanın eski sahibi Ali Avni Balkaner'in yeniden yargılanmasına başlandı. İstanbul 8. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmasında ifade veren Balkaner, TMSF ile bir anlaşma yaptıklarını, Cannes'daki dairesini satarak TMSF'ye ödeme yapmak istediğini belirterek, "Daireyi sezonda satışa çıkarmadığımız için satamadık. Daireyi zaten Arap ya da Ruslar alır. Daireyi satamayınca TMSF'ye peşinat veremedik, gerginlik oldu" dedi.
'Geri kalan bakiye bana ödenecek'
Cezaevinde bazı kişilerle görüşülmesini sağlandığını vurgulayan Balkaner, Türkiye'nin en önde gelen müteahhitlerinden beş kişinin kendisine ait iki arsa karşılığında kalan borcun tamamını ödemeyi kabul ettiklerini söyledi. Bunlardan TMSF'nin uygun gördüğü bir kişi ile görüşmelerin devam ettiğini anlatan Balkaner, "Borcumun tamamı 2.5 arsa karşılığında ödenecek. Borcumun tamamı kapandıktan sonra geri kalan bakiye de bana ödenecek. Ben yaptığım anlaşmaya da yapılan satışların yüzde 12.5 ile off-shore'zedelerin ve Emlak Bankası ile Halk Bankası'na olan borçların ödenmesi için madde koydurdum" diye konuştu.