Balkaner: Engizisyon mu?

Devletin el koyduğu Yurtbank'ın eski sahibi Ali Avni Balkaner 'back to back' krediler nedeniyle yargılandığı davada, savunma hakkını kısıtladığını öne sürerek "Ortaçağda mıyız? Engizisyon mahkemelerinde mi? Böyle bir şey olabilir mi?" dedi.

İSTANBUL - Devletin el koyduğu Yurtbank'ın eski sahibi Ali Avni Balkaner 'back to back' krediler nedeniyle yargılandığı davada, savunma hakkını kısıtladığını öne sürerek "Ortaçağda mıyız? Engizisyon mahkemelerinde mi? Böyle bir şey olabilir mi?" dedi.
İstanbul 8. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, bu davada tutuksuz yargılanan ancak Yurtbank davası kapsamında 34 yıl 7 ay hapis cezasına çarptırılıp tutuklanan Balkaner katıldı. Sözlerine "Ne hırsızım, ne dolandırıcıyım, ne de hortumcuyum" diye başlayan Balkaner bankanın işleyişiyle ilgili bilgi verdi. Bunun üzerine mahkeme başkanı Mustafa Akın, Balkaner'i dava konusuyla ilgili savunma yapması için uyardı.
"Beş senedir sustum, başıma gelmeyen kalmadı" diyen Balkaner, dönemin Hazine Müsteşar Yardımcısı Osman Tunaboylu ile Hazine'de görevli Adnan Yaylacı'nın kendisine 'İleride sıkıntı çıkarsa biz yardım ederiz' dediğini öne sürdü ve tanık olarak dinlenilmelerini istedi. Mahkeme başkanı Mustafa Akın, sanık Ali Balkaner'i bir kez daha uyararak, bu savunmanın Yargıtay'da yapılması gerektiğini belirtti. Balkaner'in konuşmakta ısrarı üzerine Akın, tüm savunma ve taleplerin yazılı hazırlanmasına karar verdi. Bu karara itiraz eden Balkaner 'savunma hakkının kısıtlandığı'nı savunarak "Ortaçağda mıyız? Engizisyon mahkemelerinde mi? Böyle bir şey olabilir mi? Daha önce verdiğim yazılı savunmalarım dikkate alınmadı. Bankanın içine koyduğumuz 800 milyon dolar malı kaale almadınız. 66 milyon dolardan 34 yıla mahkûm ettiniz. Böyle bir vicdan olur mu?" dedi.
Balkaner uyarıldı
Bunun üzerine Akın, "Sinirleniyorsunuz, ağzınızdan değişik bir şey çıkacak" diyerek Balkaner'i yine uyardı. Balkaner de, "Sinirlenmiyorum. Çıkmaz, katiyen çıkmaz. Çıkarsa ceremesine katlanırım" diye karşılık verdi. Duruşmanın 20 Haziran 2005'e bırakılması üzerine de Balkaner, tarihin 1 Haziran olmasını istedi. Başkanın 'Mümkün değil' cevabı üzerine Balkaner, "Bravo, peki efendim, tebrik ederim..." dedi. Mahkeme heyeti, Balkaner'in davranışını, "Ali Balkaner, duruşmanın 1 Haziran'a çekilmesini talep etti. Uygun görülmediğinin belirtilmesi üzerine 'Bravo' diyerek salondan çıktı" diye tutanağa yazdırdı. Duruşmayı izleyen Ali Avni Balkaner'in eşi gözyaşlarını tutamadı.
Çeteden beraat istendi
Bu arada Mahmut Ceylan ile Murat Demirel'in aralarında bulunduğu 31 sanıklı Bankkapital davasında esas hakkındaki görüşünü açıklayan savcı, sanıkların çete suçundan beraatini istedi. Savcı aralarında Ceylan'ın da bulunduğu 12 sanığın 'zimmet ve Bankalar Kanunu'na muhalefet'ten 3 ile 16 yıl arasında değişen hapis cezalarına çarptırılmasını istedi.