Balkaner'e 16 yıl 5 ay hapis kararı

Yurtbank'ın zarara uğratılmasına ilişkin verilen kararın Yargıtay'ca sanıkların durumlarının yeni TCK'ya göre incelenmesi gerektiği görüşüyle bozulmasının ardından yapılan yeniden yargılamada...

İSTANBUL - Yurtbank'ın zarara uğratılmasına ilişkin verilen kararın Yargıtay'ca sanıkların durumlarının yeni TCK'ya göre incelenmesi gerektiği görüşüyle bozulmasının ardından yapılan yeniden yargılamada, bankanın eski sahibi Ali Avni Balkaner, 3 ayrı suçlamaya ilişkin toplam 16 yıl 5 ay 27 gün hapis ve 1 milyon 336 bin 700 YTL adli para cezasına çarptırıldı.
Ali Avni Balkaner, Yurtbank'ın zarara uğratılması ile ilgili yargılandığı mahkemece 17 Aralık 2004 tarihinde 34 yıl 7 ay ağır hapis ve 69 trilyon lira para cezasına çarptırılmıştı.
İstanbul 8. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, tutuklu sanık Balkaner ile davanın tutuksuz sanıkları Murat Yanık, Engin Aras, Özcan Kaşlıoğlu, Cantürk Dedeoğlu, Ömer Yüksel, Kamuran Altıner, Bayram Eser, Osman Gönülleroğlu, Celal Yavuzer, Murat Demirbağ, Ahmet Eke, Nejat Köknarer ve Mehmet Seyfullah Arıkan katıldı.
3 ayrı suçtan ceza aldı
Mahkeme Heyeti Başkanı Mustafa Akın, kararı açıklamadan önce, yeni TCK ve 1 Kasım 2005'te yürürlüğe giren Bankacılık Kanunu incelenerek, bu kanunlardaki sanıkların lehine maddelerin uygulandığını ifade etti.
Heyet, Ali Avni Balkaner'i 'tahsis edilmemesi gereken kredinin tahsisi suretiyle nitelikli dolandırıcılık' suçundan 3 yıl 7 ay hapis, 260 bin 400 YTL adli para cezasına çarptırdı. Balkaner'i 'ihtisalen zimmet' suçundan 5 yıl 6 ay hapis, 555 bin 500 YTL adli para cezasına mahkûm eden mahkeme, Balkaner'in 'bankayı vasıta kılarak dolandırıcılık' suçundan da 7 yıl 3 ay hapis ve 520 bin 800 YTL adli para cezasına çarptırılmasına hükmetti.
Bir sanığın davasının ayrılmasına karar veren heyet, diğer sanıkları da 6 ay ile 3 yıl 1 ay arasında değişen hapis ve para cezalarına mahkum etti.