Balkaner'e tahliye yok

Yurtbank'ın eski sahibi Ali Avni Balkaner'in 34 yıl 7 ay ağır hapse mahkûm edildiği dava karara kaldı. Balkaner'le 20 sanığın cezalandırdığı davanın temyiz duruşmasını yapan Yargıtay, Balkaner'in tahliye talebini reddetti.

ANKARA - Yurtbank'ın eski sahibi Ali Avni Balkaner'in 34 yıl 7 ay ağır hapse mahkûm edildiği dava karara kaldı. Balkaner'le 20 sanığın cezalandırdığı davanın temyiz duruşmasını yapan Yargıtay, Balkaner'in tahliye talebini reddetti.
İstanbul 8. Ağır Ceza Mahkemesi, TMSF'nin el koyduğu Yurtbank'ın eski sahibi Ali Avni Balkaner'i 34 yıl 7 ay ağır hapis ve 69 trilyon 307 milyar 925 milyon lira ağır para, bankanın yönetim kurulu üyeleri ve genel müdür yardımcılarının da aralarında bulunduğu 7 kişiyi 4 yıl 4 ay 15'er gün ağır hapis ve 12 trilyon 67 milyar 345'er milyon lira ağır para, diğer sanıkları da 1 yıl ile 3 yıl 10 ay 20 gün arasında değişen ağır hapis cezalarına mahkûm etmişti. Davanın temyiz duruşması dün Yargıtay 7. Ceza Dairesi'nde yapıldı. Balkaner'in avukatları, mahkemenin eksik soruşturma ile karar verdiğini, Balkaner'in malvarlığının alacakları karşılayacak miktarda olduğunu, adil yargılama yapılmadığını, gerekçeli kararda argo sözcükler bulunduğunu, Balkaner'den son sözlerinin sorulmadığını belirterek kararın bozulmasını istedi.
'Borcunu öder'
Avukatlar, Balkaner'in mallarını satarak off-shore hesaplarını ödeyeceğini TMSF ve BDDK'ya bildirdiğini ifade etti. Davanın diğer sanıkları da suçlamaları reddederek ceza kararının bozulmasını istedi. Avukatlar, "Balkaner'in kaçması mümkün değildir. Yaşı ilerlemiştir" diyerek tahliye talebinde bulundu. Ancak Ceza Dairesi, bu talebi reddetti. Yurtbank'ta Hazine Temsilcisi olarak yönetim kurulu üyeliği yapan sanık Metin Aytaç da savunmasında, "Evimde otururken bu göreve atadılar, şimdi de sanık konumundayım. Devlet, beni bu göreve getirdi, teşekkürü de bu şekilde oldu" dedi. 184 off-shore mudisinin avukatı Selim Sarıibrahimoğlu da off-shore'daki paraların kaybolmadığını, Kıbrıs'taki off-shore hesabının Yurtbank'taki dört hesaba döndüğünü söyledi. Yargıtay 7. Ceza Dairesi Başkanı Turan Demirtaş, incelemenin tamamlanması halinde kararın, 21 Temmuz'da açıklanacağını belirtti.