Balkanlar'a giden geri gelecek

Dünya Bankası Türkiye Direktörü Andrew Vorkink, Bulgaristan ve Romanya gibi ülkelere giden Türk yatırımcıların, yatırım ortamındaki iyileşme nedeniyle, yatırımlarını Türkiye'ye kaydırmaya başladıklarını söyledi.

ANKARA - Dünya Bankası Türkiye Direktörü Andrew Vorkink, Bulgaristan ve Romanya gibi ülkelere giden Türk yatırımcıların, yatırım ortamındaki iyileşme nedeniyle, yatırımlarını Türkiye'ye kaydırmaya başladıklarını söyledi. Vorkink, Türk yatırımcıların yatırımlarını Türkiye'ye kaydırmalarında, Avrupa Birliği (AB) ile gerçekleştirilen müzakerelerin de önemi olduğunu ifade etti.
YABANCI SERMAYE: Türkiye'ye, Avrupa'dan yabancı sermaye ilgisinin süreceğini belirten Vorkink, "Avrupa yüzde 2, Türkiye en az iki buçuk kat büyüyeceği için daha cazip yatırım ortamı oluşturacak" dedi. Vorkink, bu yıl Türkiye'ye, geçen yılla aynı düzeyde doğrudan yabancı sermaye girebileceğini vurguladı.
SOSYAL GÜVENLİK REFORMU: Sosyal güvenlik reformunun, Türkiye'nin yapısal dönüşümü açısından çok önemli olduğunu ve ne geç kalınması ne de aceleye getirilmemesi gerektiğini vurgulayan Vorkink, şöyle devam etti: "Belirli bir süre gecikmesi, üzerinde daha çok tartışılmasına imkân vermesi açısından herhangi bir sakınca oluşturmuyor."
2006 BEKLENTİLERİ: Vorkink, özellikle yüzde 5'lik ekonomik büyüme rakamının, çok makul hedef olduğunu ifade etti. Cari İşlemler Açığı'na da değinen Vorkink, "2006'da da yönetilebilir açık olacağı düşüncesindeyim. Çünkü 2005'te Türkiye, yüksek petrol faturasına rağmen bunu yönetti" diye konuştu.
İŞSİZLİK SORUNU: Vorkink, büyüme ve yabancı sermaye girişine rağmen işsizliğin azalmamasına neden olarak, 'nitelikli işgücünün' yetersizliğini gösterdi. Vorkink, "Mortgage istihdamı artıracak, ancak işsizliğin kalıcı çözümü, nitelikli işgücüne bağlı. İşgücünün bilgi ve becerisini artıracak reform gerekli" dedi.
ENERJİ SEKTÖRÜ: Türkiye'nin doğalgaz açısından en önde gelen eksikliğinin doğalgaz depolama imkânının olmamasını gösteren Vorkink şöyle devam etti: "Birçok ülke, yıllık doğalgaz tüketiminin yüzde 10-20'sini depodan karşılıyor. Türkiye'de bu oran sıfır. Tuz gölü yeraltı doğalgaz depolama projesi, Türkiye'nin ihtiyacının yüzde 20'sini depolamasına imkân verecek. Ayrıca, enerji sağlanan kaynakların çeşitlendirmesi enerji güvenliği açısından önemli." Brezilya ve Arjantin'in, IMF'ye borçlarını erken ödemesine de değinen Vorkink, Türkiye'nin erken ödemede bulunmasının ekonomik yararının olmadığını, hükümetin kararının da doğru olduğunu vurguladı.