Ballı müteahhit karnesine dönüş

Bir dönem 'ballı karne' olarak adlandırılan ve üst düzey bürokratlara 'rant' kapısı haline gelen 'müteahhitlik karneleri'nin yeniden başlaması için Bayındırlık ve İskân Bakanlığı kolları sıvadı.
Haber: DİLEK GÜNGÖR / Arşivi

ANKARA - Bir dönem 'ballı karne' olarak adlandırılan ve üst düzey bürokratlara 'rant' kapısı haline gelen 'müteahhitlik karneleri'nin yeniden başlaması için Bayındırlık ve İskân Bakanlığı kolları sıvadı. Konuyla ilgili çalışma yapılırken, karne uygulaması yeniden başlatılırsa, Kamu İhale Yasası'nda yeni bir delik açılmış olacak. Bayındırlık ve İskân Bakanlığı Müsteşarı Sabri Erbakan'ın müteahhitlik karneleri için çalışma yaptırdığı öğrenildi.
Bayındırlık ve İskân Bakanlığı'nın Teknik Uygulama ve Araştırma Dairesi'ne yaptırılan çalışmada, karne uygulamasına dönülmesi istendi. Bakanlığın, Kamu İhale Yasası'yla 2003 yılında yasaklanan müteahhitlik karnesi uygulamasının yeniden başlatılmasına olanak verecek düzenlemeyi bakanlığın yeniden yapılandırılmasına ilişkin taslağa koyabileceği ifade ediliyor.
'Rant' kapısı olmuştu
Müteahhitlik karneleri 25-30 yıl önce kamu görevlilerine de verilmeye başlanmıştı. İlk başta amaç kamu görevlilerinin devlet tecrübesini özel sektöre aktarmaktı. Ancak daha sonraları karne uygulaması amacından saptırıldı. Bu kişiler karnelerini emekli olduktan sonra başkalarına kiralama veya kullandırmaya başladı. Böylece Türkiye'de alım-satımı yapılan bir karne piyasası oluşmuştu.