Bank Asya, Erbil'e açıldı

Bank Asya, Erbil'e açıldı
Bank Asya, Erbil'e açıldı
Yurtdışındaki ilk şubesini Erbil'de açan ve rotayı Bağdat'a çeviren Bank Asya, Hindistan ve Afrika'da büyümeye devam edecek.

Erbil’deki şubesinin resmi açılışını gerçekleştiren Bank Asya, bölgede yatırım yapan beş Türk bankasından biri oldu. Bank Asya’nın Irak’ta dünyasına finansman desteği sağlamak amacıyla faaliyette olan Erbil Şubesi’nin resmi açılış töreni Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi’nin önde gelen isimlerinin katılımı ile yapıldı. Bölge için uzun vadeli hedeflerle hareket eden Bank Asya, bölgede yatırım yapan 5 Türk bankasından biri oldu. Açılış törenine Erbil Valisi Nevzat Hadi, Kuzey Irak Yerel Yönetimi Sanayi ve Ticaret Bakanı Sinan Çelebi, Kuzey Irak Yerel Yönetimi Maliye Bakan Yardımcısı Reşit Tahir ve Türkiye Cumhuriyeti Erbil Konsolosu Aydın Selcen de katıldı.
600 müşterisi var 
Resmi açılış töreni yapılan Bank Asya Erbil Şubesi, 7 Mayıs 2012’de faaliyetine başladı. Kısa sürede 100’ü ticari olmak üzere yaklaşık 600 müşteri Erbil Şubesi’nin portföyüne katıldı. 7 milyon dolar sermaye ile kurulan şubede 9 personel çalışıyor. Erbil şubesi, Bank Asya’nın yurtdışında açılan ilk şubesi olma özelliği taşıyor. Erbil için ‘Irak’ın ticaret vahası’ tabirini kullanan Bank Asya Genel Müdürü Abdullah Çelik, “Türk müteahhidi, ihracatçısı ve yatırımcısıyla başlayan güçlü ticari ilişkilerimize yeni bir güç katacağına inanıyoruz” dedi.
2012’de 48 şube açtı Erbil Şubesi, Bank Asya’nın sermaye ve altyapısı ile yüzde yüz kendisine ait olan ilk şubesi olma özelliğini de taşıyor. Bank Asya, Erbil Şubesi’yle birlikte bu yıl 48 yeni şube açarak toplamda 248 şubeye ulaştı. Çelik, Erbil Şubesi için 1.5 milyon dolarlık IT sistemi kurduklarını belirterek, “Yakın tarihte değil ama Bağdat’ta da şube açmayı düşünüyoruz. Hindistan ve Afrika’da da büyümeye devam edeceğiz” dedi. ( EKONOMİ SERVİSİ)