Bank Asya'ya 50 kat talep

Bank Asya'nın halka arzında, yurtiçi bireysel ve yurtdışı kurumsal yatırımcılardan, satışa çıkarılan hisselerin 50 katına yakın talep toplandı.

İSTANBUL - Bank Asya'nın halka arzında, yurtiçi bireysel ve yurtdışı kurumsal yatırımcılardan, satışa çıkarılan hisselerin 50 katına yakın talep toplandı.
Böylece Bank Asya'nın 160 milyon dolar büyüklüğündeki halka arz için, 2.7 milyar doları yurtiçinden olmak üzere toplam 7.5 milyar dolar para bankalardaki hesaplarda bloke edildi. Bank Asya'nın Deniz Yatırım liderliğinde toplam 39 aracı kurumdan oluşan konsorsiyum tarafından, 3-4-5 Mayıs arasında yapılan halka arzı tamamlandı. Yurtiçi ve yurtdışından gelen yüksek talep nedeniyle hisse satış fiyatı, fiyat aralığının tavanı olan 3.50 YTL'den belirlendi.
Ek satış yapıldı
Halka arza sunulan 60 milyon adet hisseye gelen yoğun talep nedeniyle ek satışa konu 9 milyon adet hissenin satışı gerçekleştirildi. 9 milyon hissenin altı milyonu yurtdışı kurumsal yatırımcı, iki milyonluk kısmı yurtiçi bireysel yatırımcı, 1 milyon adeti ise Bank Asya müşterileri tahsisatlarına ilave edildi.
Uzmanlarına göre, İMKB'de işlem gören küçük ve orta ölçekli bankalara göre Bank Asya'nın fiyat-kazanç oranı daha düşük, ödenmiş sermayesine göre karı ise yüksek. Bu nedenle fiyatı diğer halka açık bankalara göre daha ucuz. Uzmanlar, Bank Asya'nın borsada işlem görecek ilk katılım bankası olmasının da yüksek talep görmesinde etkili olduğunu söyledi.