Bank of America'nın zirvesinde istifa depremi

Bank of America'nın zirvesinde istifa depremi
Bank of America'nın zirvesinde istifa depremi

Lewis, küresel finansal krizin en tartışmalı isimleri arasında gösteriliyor. Görevinden ayrılacak olan Lewis?in yerine kimin geçeceği ise henüz belli değil. FOTOĞRAF: AFP

ABD'nin önde gelen finansal kuruşları arasında yer alan Bank of America'nın icra kurulu başkanı Lewis istifa ederken, banka yeniden yapılanma sürecine girdi

NEW YORK - ABD’nin en çok kredi veren bankası Bank of America’nın güç durumda bulunan icra kurulu başkanı Ken Lewis, aralık ayında istifa edeceğini açıkladı.
İngiliz Financial Times gazetesinin verdiği habere göre, Lewis çarçamba günü sekiz yıl boyunca başında bulunduğu kurumdan ayrılacağını kamuoyuyla paylaştı.Konuya yakın kaynaklar, kararın sürpriz olmadığını belirtiyor.  Kararda Lewis ve banka hakkında açılan soruşturmaların da etkili olduğu öen sürülüyor.
Fırtınalı yıllara son noktayı koyan Lewis’in kararı, önde gelen finansal kuruluşlar arasında bulunan Morgan Stanley, JP Morgan Chase ve Wells Fargo’nun tepe yöneticilerinin istifa kararından sonra geldi. ABD hükümeti, geçen yıl yatırım bankası Lehman Brothers’ın batışından sonra 54 milyar dolar kamu kaynağını aynı duruma düşmemesi için Bank of Amerika’ya aktarmıştı. 62 yaşındaki Ken Lewis’in bu yılın sonunda istifa edecek olması, Bank of America’nın yeniden yapılanması açısından kritik öneme sahip. Yeniden yapılanma sürecinde, banka kendisine yeni bir icra kurulu başkanı seçerek gelecek yıllarda daha iyi bir performans göstermeyi amaçlıyor. 

17 milyar dolarlık operasyon
Bank of America, Lewis’in yerine kimin getirileceğine ilişkin bir açıklama yapmadı.  Ken Lewis, yatırım bankası Merrill Lynch’i 17 milyar dolarlık bir operasyonla alırken, daha sonra ABD yönetimi operasyonun tamamlanabilmesi için bankaya 20 milyar dolar daha aktarmıştı. ABD yönetimi, ülkenin önde gelen bankalarına finansal destek sağlayarak, krizin daha da derinleşerek büyük bunalım tarzı bir krize dönüşmesini engellemişti. (Radikal)

Kimler geldi, kimler geçti?
STAN O’NEAL: Stan O’Neal’in 2007 yılının ekim ayında Merril Lynch’ten ayrılışı ABD’deki büyük bankalarda mortgage zararları nedeniyle yaprak dökümünün başladığını gösteriyordu. O’Neal’in koltuğunu yitirmesinde Merril Lynch’in mortgage kredilerinden 7.9 milyar dolar zarar ettiğinin ortaya çıkması etkili oldu.


JOHN THAIN: Yatırım bankası Merril Lynch’in son icra ve yönetim kurulu başkanıydı. Bankanın Bank of America’ya satışından sonra kısa bir süre varlık yönetimi, mehnkuyl kıymetler küresel bankacılık bölümünü yönetti. John Thain’in Merril Lynch ile yolları zararın bilançoda görünenden büyük çıkması üzerine ayrıldı. 


CHUCK PRINCE: Citigroup’ta 2003’ten 2047’ye kadar icra ve yönetim kurulu başkanı olarak çalıştı. 2007 kasımında kötü sonuçlar nedeniyle koltuğunu kaybetti. İşinden olmasında 2007 Kasım’ından sonraki çeyreklerde de çok kötü mali sonuçlar geleceği beklentisi etkili oldu. 


DICK FULD: Küresel krizi tetikleyen Lehman Brothers’ın 2008 eylülündeki batışında kaptan köşkündeydi. 1994’ten beri Lehman Brothers’ın icra kurulu başkanıydı. Lehman’ı dev bir banka haline getiren Fuld, bugün Matrix Holdings adlı danışmanlık şirketinde çalışıyor.