Bank Sofia için 40 milyon dolar

Bank Sofia için 40 milyon dolar
Bank Sofia için 40 milyon dolar

Özince, amaçlarının Rusya Federasyo-nu nun diğer ülkelerine yayılmak olduğunu söylemişti.

İş Bankası yaz başından beri görüşmelerini sürdürdüğü Bank Sofia'yı satın aldı. Rusya'daki banka ile 40 milyon dolarlık resmi anlaşma imzalandı.

FİNANS SERVİSİ
İş Bankası’nın geçen haziran ayından bu yana sürdürdüğü Rusya’da banka satın alma pazarlıkları tamamlandı. Banka, Rusya’da faaliyet gösteren Bank Sofia’nın yüzde 100 hissesinin 40 milyon dolara satın alınması için hisse alım sözleşmesini önceki gün Moskova’da imzaladı. İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince, geçen haziranda yaptığı açıklamada, Rusya’da bir banka alımını tamamlamak üzere olduklarını, bu banka üzerinden de Rusya Federasyonu’nun tüm diğer ülkelerine yayılmayı amaçladıklarını söylemişti.
İş Bankası’nın KAP’a yaptığı açıklamaya göre, 400 çalışanı bulunan Bank Sofia’nın Moskova, Balakovo, Samara, Saint-Petersburg, Saratov ve Novosibirsk şehirlerinde toplam altı şubesi ve yedi temsilciliği bulunuyor. Bank Sofia, 2009 sonu itibariyle yaklaşık 127 milyon dolar aktif toplamına ve 28 milyon dolar öz kaynağa sahip. 

Hisse devri için onay
Açıklamaya göre hisse devri, Türkiye ’de Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, Rusya’da ise Rusya Hükümet Komisyonu ve Rusya Merkez Bankası ’nın onaylarının ardından gerçekleşecek. İş Bankası’nın açıklamasında, “Bank Sofia üzerinden, müşteri odaklı ve uluslararası bankacılık standartlarına uygun bir hizmet anlayışı ile hareket edilerek, Rusya’da faaliyet gösteren Türk firmaları ile Bank Sofia’nın mevcut müşteri portföyünün geliştirilerek büyütülmesini de kapsayan, Rus firmalarına yönelik, öncelikle kurumsal ve ticari bankacılık ağırlıklı bir hizmet sunumu hedeflenmekte, ayrıca bireysel bankacılık faaliyetlerinin de geliştirilerek sürdürülmesi planlanmaktadır” denildi.
Açıklamada ayrıca, satın alma bedelinin 36 milyon dolarının hisse devri sırasında 4 milyon dolarının ise hisse devrini izleyen bir yıl vadede ödeneceği belirtildi.


    ETİKETLER:

    Türkiye

    ,

    Merkez Bankası