Banka gelirinin yüzde 11'i komisyon

Kredi faizlerinde yaşanan rekabet nedeniyle, faiz gelirleri nispeten düşük artan bankacılık sektörünün, son yıllarda çokça şikâyet edilen ücret, komisyon ve...

ANKARA - Kredi faizlerinde yaşanan rekabet nedeniyle, faiz gelirleri nispeten düşük artan bankacılık sektörünün, son yıllarda çokça şikâyet edilen ücret, komisyon ve bankacılık hizmeti adı altında müşterilerinden tahsil ettikleri tutarlar yüzde 25 oranında büyüme gösterdi. Bu artış rakamsal olarak toplam gelirlerin yüzde 11.1'i kadar bir büyüklük oluşturdu.
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) verilerinde yapılan belirlemelere göre sektörün geçen yılın ilk yarısında 3.1 milyar YTL olan ücret ve komisyon gelirleri bu yıl aynı dönemde 3.9 milyar YTL'ye kadar yükseldi. Bu tutarın 3.2 milyar YTL'sini bankacılık hizmet gelirleri, 711 milyon YTL'sini ise ücret ve komisyon gelirleri meydana getirdi. Bankaların bankacılık hizmet ve ücret-komisyon gelirleri, aynı dönemde yaklaşık 35 milyar YTL olarak hesaplanan toplam gelirlerin yüzde 11.1'i kadar bir büyüklük oluşturdu. Türkiye'deki bankalar ayrıca Bankalar toplam işletme giderlerinin yüzde 64.7'sini ücret ve komisyon gelirleriyle karşıladılar.