Banka promosyonları memura ödenecek

Kamu çalışanlarının maaş ödemelerinin yapıldığı bankalar promosyonlarının tamamını artık personele ödeyecek. Promosyonlar yıllık 300 milyon TL'yi buluyor

İSTANBUL - Kamu çalışanlarının maaş ödemelerinin yapıldığı bankaların promosyonlarının tamamı personele ödenecek. Banka Promosyonlarının Dağıtımıyla ilgili Başbakanlık Genelgesi’nde yapılan değişiklikle, ‘banka tarafından verilecek promosyon miktarının tamamının personele dağıtılması’ kararlaştırıldı. Kamu kurumlarının maaş ödemelerine aracılık eden bankalar, bunun karşılığı olarak promosyon uyguluyor. 

2 bin liraya kadar çıkıyordu
Yıllık 300 milyon lirayı bulan promosyonların üçte ikisi personele dağıtılıyor, üçte birini geçmeyecek tutarı ise personelin ihtiyaçları için kullanılıyordu.
Başbakan Tayyip Erdoğan , yeni bir genelgeyle bu hükümleri değiştirdi. Bundan sonra promosyonun tamamının personele dağıtılmasını istedi. Bankalarla kamu kurumları arasında imzalanacak yeni protokoller, promosyonun tamamı personele dağıtılacak şekilde imzalanacak.
Promosyon uygulaması çerçevesinde kamu çalışanları, kurumların personel sayısı ve ödenek tutarına göre pay alabiliyordu. Bazı kamu çalışanları 300, bazılarıysa 2 bin lira kadar promosyon alabiliyordu. 

Yargı çalışanına da müjde
Banka promosyonlarının dağıtımıyla ilgili yaşanan gelişmenin dışında ayrıca 11 bin hâkim ve savcıyla 37 bin yargı çalışanına da müjdeli haber geldi.
Adalet Bakanı Sadullah Ergin, her ay ödenmesi gereken keşif yollukları havuzunda biriken 65 milyon liranın üstündeki paranın çalışanlara dağıtılmasını istedi. Bugüne kadar havuzda biriken paranın Hazine’ye devredilmesi planlanıyordu. Sendikalar ise, bu uygulamaya tepki gösteriyordu. Havuzda biriken 65 milyon lira, yargı çalışanlarına statülerine göre bin lira ile 11 bin lira arasında değişen tutarlarda dağıtılacak. (Radikal)