Banka sayısında çıta '60'

Banka sayısında çıta '60'
Banka sayısında çıta '60'
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu Başkanı Mukim Öztekin, Türk bankacılık sektörüne girmek isteyenlerin lisans başvurularının arttığını belirterek 49 olan banka sayısının 60'a çıkabileceğini söyledi.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK), 12 yıl aradan sonra ilk kez lisans verdiği Odea Bank’ın bu yıl faaliyete geçmesiyle 49’a çıkan banka sayısında çıta ‘60’a konuldu. Bankacılık sektöründe henüz izne bağlanmamış ciddi lisans başvuruları olduğunu belirten BDDK Başkanı Mukim Öztekin, kriterleri sağlayacak bankalara yeni verilecek lisanslarla şu an 49 olan banka sayısının 60’a ulaşabileceğini söyledi. Ekonomi Gazetecileri Derneği’nin toplantısına katılan Öztekin, Intesa Bank’ın şube açma başvurusu ve Mitsubishi Bank’ın lisans başvurusu yaptığını, Standard Chartered Bank ve Rabobank’ın da ilgisi olduğunu söyledi.

Titizlikle inceliyoruz
Öztekin, “Niyetlerini beyan eden Çin , Güney Kore ve Hollanda gibi ülkelerden bankalarla görüşmelerimiz oluyor ama resmi başvuruya dönüşmüş bir şey yok. Türk bankacılığına katkı sağlayacak kurumlara müsaade edeceğiz. Ancak, ülkemize yönelik bankacılık sektöründeki her yabancı yatırım girişimine de kolaylıkla izin vermediğimizi, başvuruları titizlikle incelediğimizi, Adabank örneği göstermektedir” dedi. BDDK, Adabank’ın satışına, ortaklığın mali gücü yeterli bulunmadığı için onay vermemişti.
Öztekin, mevduatın vadesinin uzatılması konusunda çalışmaların yapıldığını belirterek, “Ekonomi yönetimi harıl harıl çalışıyor. Mevduatın vadesi gittikçe uzuyor ama daha da uzaması hedefimiz. Vadesinden önce bozulan mevduata vadesiz mevduat faizi veriliyor. Bununla ilgili bir düzenleme isteği oldu. Bunu da Merkez Bankası’na ilettik, makul karşıladılar. Merkez’in bu konuyla ilgili çalışması sürüyor” dedi.
Öztekin, kara listelerin silinmesine ilişkin soruyu, “Merkez Bankası’nda kayıtlar silinse de bankalar bunları silmiyor. Kara listelerin silinmesi noktasında bir zorlama yapamazsınız” dedi.

Bizim travmamız bitti
Öztekin, krizin biteceğini belirterek, “Bizim travmamız 2001 yılında yaşandı ve bitti. Bugün , Türk bankacılık sektörü fırtınanın içinden sapasağlam çıkmıştır” diye konuştu.

bigPara.com