Bankacılar çok umutlu

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu Başkanı Tevfik Bilgin,
'Bankacılık Sektörü Yöneticileri Kesimi Beklenti Anketi'ne katılan banka yöneticilerinin...

ANKARA - Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu Başkanı Tevfik Bilgin, 'Bankacılık Sektörü Yöneticileri Kesimi Beklenti Anketi'ne katılan banka yöneticilerinin, gelecek 3 aylık döneme ilişkin olarak, faiz oranlarında düşme, bankacılık sektörünün aktif büyüklüğü, kârlılık ve kredi hacimlerinde artış beklediklerinin gözlemlendiğini bildirdi.
İlk sonuç çıktı
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Bilgin, bankacılık sektörüne yön veren yöneticilerin, bankacılık ve ülke ekonomisine ilişkin çeşitli konulardaki algılayış ve beklentilerinin izlenmesi ve sonuçların şeffaflık ilkesi çerçevesinde diğer ekonomik birimler ve kamuoyu ile paylaşılması amacıyla, yaklaşık bir yıl önce 'Bankacılık Sektörü Yönetici Kesimi Beklenti Anketi' çalışması başlatıldığını söyledi.
Anketin, ilk sayısında (Ekim 2005) alınan sonuçları değerlendiren Başkan Tevfik Bilgin, "Anket sonuçlarına bakıldığında, katılımcıların 3 aylık döneme ilişkin olarak, faizde düşme, bankacılık sektörünün aktif büyüklüğü, kârlılık ve kredi hacimlerinde artış bekledikleri gözlenmiştir" dedi.
Sorun vade uyumsuzluğu
Başkan Bilgin, anket sonuçlarına göre sektörde sorun olarak vade uyumsuzluğu ve rekabetin ifade edildiğini açıkladı. Katılımcılara kendi bankalarıyla ilgili değil, sektörün genel beklentileriyle ilgili görüşlerinin sorulduğunu kaydeden Bilgin, şunları kaydetti:
"BDDK, ilk yıllarda uğraşmak ve çözmek zorunda kaldığı konuları ardında bırakmış, bundan sonra şeffaflık ilkeleri doğrultusunda bankacılık sektöründe araştırma, projeksiyon, projeyle gündeme gelecektir. BDDK, Türk halkı için daha sağlıklı, güvenilir bir bankacılık sektörü hedeflemektedir."
Tevfik Bilgin, söz konusu anketin, konusunda ilk olduğunu ve bundan sonra da aralık, mart, haziran ve eylül ayları sonu itibarıyla uygulanması ve izleyen ayın ilk haftasında kamuoyuna açıklanmasının planlandığını ifade etti.
93 bankacı katıldı
Bilgin'in verdiği bilgiye göre anketin ilk sayısına, bankacılık ve özel finans kurumlarından genel müdür, riskten sorumlu yönetim kurulu üyeleri ve birer genel müdür yardımcısı olmak üzere toplam 93 bankacı katıldı. Katılımcılara 37 soru sorulurken, cevapları ayrıntılarıyla tablolara yansıtıldı.
Anket, bankacılık sektörü üst düzey yöneticilerinin, önümüzdeki döneme yönelik faiz, makro ekonomik büyüklükler, kredi hacimleri, bankacılık kârlılığıyla risk ve diğer konularda beklentilerine ilişkin 4 bölümden oluşuyor.