Bankacılara göre mevduat faizinde 'şimdilik' artış yok

Beklentilerin üç katı yüksek çıkan nisan ayı enflasyon verilerinin ardından yabancı yatırımcıların Türkiye'deki pozisyonlarını azaltmasıyla başlayan döviz ve bono faizlerindeki yükseliş, bankaların hesaplarını da altüst etti.


Büyütmek için tıklayınız
İSTANBUL - Beklentilerin üç katı yüksek çıkan nisan ayı enflasyon verilerinin ardından yabancı yatırımcıların Türkiye'deki pozisyonlarını azaltmasıyla başlayan döviz ve bono faizlerindeki yükseliş, bankaların hesaplarını da altüst etti. Yılsonu enflasyonunun hedef olan yüzde 5'leri aşacağı hesabı yapan bankalar öncelikle en uzun vadeli kredileri olan konut ve otomobil kredisinin faiz oranlarını yükseltti. Hafta başında Finansbank ve Akbank'ın ardından HSBC, İş Bankası, BankEuropa ve Oyakbank da konut ve otomobil kredisi faizlerini artırdı. Konut ve otomobil kredilerindeki artıştan sonra gözler mevduat faizlerine çevrildi. Türkiye'nin önde gelen bankalarının üst düzey yöneticileri, mevduat faizlerinin çok kısa vadede yükselmeyeceğini, ancak gelişmelere göre burada da faiz çıtasının yükseltilebileceğini belirtti.
Yabancıların Hazine bonolarından çıkmasıyla faizlerin yükseldiğini ve bunun tüm faizleri etkilediğini belirten Akbank Genel Müdür Yardımcısı Hayri Çulhacı, bunun sonucunda bankaların fonlama maliyetinin de arttığını söyledi.
'Mevduat zaten yüksekti'
Faizlerdeki genel yükselişin bankaların mevduat faizlerine yakın zamanda yansımayacağını ifade eden Çulhacı, "Zaten mevduat faizleri yüksek seviyede bulunuyor. Kısa vadede yükseleceğini düşünmüyorum. Ancak dalgalanma sürerse bu tekrar değerlendirilebilir" dedi. Kredi faizlerini artıran bankaların pazar payı kaybetmeyeceğini söyleyen Hayri Çulhacı, yalnızca pazarın biraz küçülebileceğini aktardı. Piyasadaki bu hareketin yabancı çıkışından kaynaklandığını belirten Çulhacı, "İşler yolunda giderse, konut ve otomobil kredisi faizlerinin önümüzdeki hatfalarda tekrar geri çekilmesini umuyoruz" diye konuştu.
Enflasyonda çıta yükseldi
Mevduat faizlerindeki yükselişin henüz yaygınlık kazanmadığını aktaran İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Aykut Demiray ise, "Şu an piyasada 20 milyar YTL seviyesinde likidite var. Bu nedenle mevduat ve diğer TL faizlerinin çok fazla artmadığını görüyoruz. Bu geçici bir çalkantı. Piyasa belli bir dengeye oturursa mevduat faizlerinde bir artış beklemiyoruz" ifadesini kullandı. Konut kredilerinin bir süre daha yüzde 1.20 seviyelerinde seyredeceğini aktaran Demiray, "Uluslararası piyasalardaki gelişmelere bağlı olarak konut kredilerindeki düşüş eğilimi bir süre ertelenecek" dedi.
Kredi faiz oranlarını yükselten büyük bankalardan birinin üst düzey yöneticisi söz konusu artışın nedenlerini ise şöyle özetledi: "Banka olarak bizim yıl sonu enflasyon hedefimiz yüzde 6 idi ve tüm hesaplarımızı buna göre yapmıştık. Hükümetin yüzde 5, Merkez Bankası'nın üst bant hedefi ise yüzde 6.2 idi. Son gelişmelerden sonra bizim tahminimiz Merkez Bankası'nın üst bant hedefinin de üzerinde bir enflasyonla 2006 yılın kapatacağımız yönünde.
Gelişmeler etkiliyor
İçerideki olumsuz gelişmelerin yanı sıra global ortamda enflasyonu yükseltici etki yaratıyor. Yüksek seyreden petrol fiyatları, global sermayenin gelişmekte olan piyasalardan çıkıp gelişen piyasalara yönelimi sonucu kurlardaki çıkış, enflasyon üzerinde olumsuz etki yaratmayı sürdürecek gibi görünüyor." Bu arada HSBC, önceki gün YTL cinsinden mevduat faiz oranlarını 1 ay vadede yüzde 13.90'dan yüzde 13.95'e yükselttiğini açıkladı. Diğer bankalar ise mevduat faiz oranlarını korudu.