Bankacılara 'Takım giymeyin' denildi, 35 bin kişi Merkez Bankası'na yürüdü

Bankacılara 'Takım giymeyin' denildi, 35 bin kişi Merkez Bankası'na yürüdü
Bankacılara 'Takım giymeyin' denildi, 35 bin kişi Merkez Bankası'na yürüdü

Küreselleşme karşıtı eylemciler Londra?da Rolay Bank of Scotland?a (RBS) ait bir şubenin camlarını kırarak şubeye girmeye çalıştı. Bu eylemde sekiz kişi gözaltına alındı. Güvenlik önlemleri arttı. FOTOĞRAF: AFP

G-20 Zirvesi'ne ev sahipliği yapan Londra binlerce protestocunun gösterilerine de sahne oluyor. 'Bankacıları yakalım' diyen protestocuların dikkatini çekip herhangi bir olaya fırsat verilmemesi için banka çalışanlarından, ceketlerini çıkarmaları ve rahat giysiler giyerek işlerine gitmeleri istendi

LONDRA - Dünya liderleri, 1930’lu yıllardan bu yana gözlenen en büyük mali krize çözüm bulma çabaları kapsamında Londra’da toplanıyor. Britanya hükümeti, hazırlıklarını ‘son 50 yılın en önemli zirvesi’ olduğunu belirterek yaptı.
G-20 Zirvesi nedeniyle Londra’da olağanüstü güvenlik önlemleri alındı. En az 2 bin 500 takviye polis görevlendirildi. Güvenlik görevlisi sayısı 10 bini aştı. Londra’da tüm polislerin izinleri iptal edildi. Güvenlik operasyonunun maliyetinin 10 milyon doları bulduğu belirtiliyor.

‘Lüks otomobile binmeyin’

Londra’da gün boyunca çeşitli protesto gösterileri düzenlendi. Britanya Merkez Başkanlığı’na yaklaşık 35 bin kişi yürüdü.  Merkez Bankası’na yürüyüşün başını çeken siyah elbise giymiş Azrail kılığındaki bir kişinin attırdığı, ‘Bir şenlik ateşi yakalım. Üstüne de bankacıları koyalım. Ortasına da Gordon Brown’ı (Britanya Başbakanı) oturtup hepsini yakalım’ sloganına binlerce kişinin katıldığı görüldü.
Protestocular devlet tarafından batmaktan kurtarılan Royal Bank of Socatland’ın şubelerinin camlarını kırıp duvarlarına yağlıboyayla ‘Hırsızlar’ diye yazdı.
Bu arada bazı göstericilerin polis barikatlarını aşarak bankanın genel müdürlük binasına girmeyi başardıkları da görüldü.
G-20 Zirvesi öncesi bankacılarla mali sektör çalışanlarından, protestocuların dikkatini çekip herhangi bir olaya fırsat vermemek için rahat giysiler giyerek işlerine gitmeleri istendi. Polis, bölgede çalışan zengin bankacılara protestoların hedefi olmamak için çok gösterişli giyinmemeleri, gösterişli otomobilleriyle işe gelmemeleri, büroya girdikten sonra gün boyunca mecbur kalmadıkça dışarı çıkmamaları gibi tavsiyelerde bulundu.
Protestocuların hedefi arasında, Britanya Merkez Bankası binasının bulunduğu Citi bölgesiyle ABD büyükelçiliği bulunuyor. Bu nedenle o bölgelerde adeta kuş uçurulmuyor. İngiliz polisi, Obama’nın kalacağı ABD Büyükelçisi’nin ikametgâhına giden yolu tümüyle trafiğe kapattı.

Obama’dan ikili temaslar

G-20 Zirvesi, 15 Kasım 2008’de Washington’da yapılan zirvede alınan kararların sonuçları ve bugüne kadarki gelişmelerin değerlendirileceği ikinci zirve. Dün akşam verilen resepsiyon ve akşam yemeğiyle başlayan zirvede bugün yapılacak toplantıda G-20 ülkelerinin liderleri, 1930’dan bu yana dünyanın karşı karşıya kaldığı en büyük ekonomik kriz için ortak bir çare arayışına girecek. G-20 üyelerinin devlet-hükümet başkanları düzeyinde katılacakları zirvede küresel ekonomik krizin yarattığı sorunlar üzerinde görüş alışverişinde bulunulacak, ortak çözüm yollarının belirlenmesi ve alınacak tedbirler konusunda mutabakat sağlanmasına çalışılacak. Zirve, akşam saatlerinde, Brown’ın yapacağı basın toplantısı ve yayımlanacak sonuç bildirgesiyle tamamlanacak.
ABD Başkanı Obama dün Londra’da bir dizi görüşme yaptı. ABD Başkanı Barack Obama, ABD’nin dünya finansal kriziyle tek başına mücadele edemeyeceğini, ülkelerin birlikte hareket etmeleri gerektiğini söyledi. Obama dün yaptığı açıklamada, G20 uluslarının anlaşmaya varabilecekleri konulara odaklanmalarını, tek tük farklılıkların üzerinde ise durulmaması gerektiğini belirtti. Obama, “Birlikte hareket etmeliyiz. Ortak zemin üzerine odaklanmalıyız. Bu sorunlardan ancak birlikte hareket ederek çıkabiliriz” diye konuştu.
Obama, açıklamasını Fransa’nın düzenleyici reformlar konusunda anlaşmaya varılamaması durumunda görüşmeleri terk edebileceği uyarısı sonrasında geldi. (Radikal)

Gordon Brown eşi Sarah Brown ile birlikte, Barack-Michelle Obama’yı Downing Sokağı 10 numaralı konutunda ağırladı.FOTOĞRAF: REUTERS
Gelirin yüzde 90’ı G-20’de
Önde gelen sanayileşmiş ve gelişmekte olan ülkeleri bir araya getiren G-20, 1999 yılında kuruldu. Dünyanın tüm bölgelerinden önemli sanayileşmiş ve gelişmekte olan ülkeleri bir araya getiren G-20, Arjantin, Avustralya, Brezilya, Kanada, Çin, Fransa, Almanya, Hindistan, Endonezya, İtalya, Japonya, Meksika, Rusya, Suudi Arabistan, Güney Afrika, Güney Kore, Türkiye, İngiltere ve ABD’nin maliye bakanları ve merkez bankası başkanlarıyla Avrupa Birliği Dönem Başkanı ve Avrupa Merkez Bankası Başkanı’ndan oluşuyor.
G-20 ülkeleri, dünya nüfusunun üçte ikisini, dünya milli gelirinin yüzde 90’ını, dünya ticaretinin de yüzde 80’ini oluşturuyor. G-20 üyelerinden ABD 14 trilyon 571,4 milyar dolar, Japonya 4 trilyon 803,3 milyar dolar, Çin 4 trilyon 772,4 milyar dolar Gayri Safi Yurt İçi Hasıla’ya (GSYH) ulaşacak. Almanya’nın 3 trilyon 773,3 milyar dolar, Fransa’nın 3 trilyon 11,1 milyar dolar, Britanya’nin 2 trilyon 734,2 milyar dolar, İtalya’nın 2 trilyon 407,3 milyar dolar, Rusya’nın 2 trilyon 66,9 milyar dolar, Brezilya’nın 1 trilyon 587,7 milyar dolar, Kanada’nın ise 1 trilyon 570,4 milyar dolar GSYH’ya ulaşması bekleniyor.
Türkiye’nin ise 789,1 milyar dolarla G-20 ülkeleri arasında GSYH büyüklüğü açısından, 15. sırada yer alacağı tahmin ediliyor. 

Sarkozy sahtelik istemiyor
Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy, G-20 zirvesine yönelik olarak “Sahte uzlaşmalardan oluşan ve sorunlara çözüm getirmeyen zirve bildirgesine katılmam” dedi. Sarkozy, G-20 zirvesine getirilecek önlemlerin ne Fransa’yı ne de Almanya’yı memnun ettiğini söyledi.
ABD, diğer hükümetleri de ekonomik canlanma paketlerine daha fazla para ayırmaları için teşvik ediyor. Ancak Fransa ve Almanya, asıl gerekliliğin finans piyasalarındaki denetimsizliğin kontrol altına alınıp dizginlenmesi olduğunu söylüyor.
Gordon Brown ise, küresel ticaretin ve finansal denetimlerin güçlendirilmesi, ekonomik büyümenin teşviki ve istihdam yaratılması gibi konularda görüş birliği için önemli ilerlemeler sağlandığını söyledi. Buna rağmen görüş ayrılıkları çok. Sarkozy, dün toplantıyı terk edebileceği yolunda daha önceki tehdidini tekrarlamadı ancak karamsardı. 

Zıtlaşma var

Sarkozy, “Sahte uzlaşmalardan oluşan ve bizi kaygılandıran sorunlara çözüm getirmeyen bir zirve bildirgesine katılmam. Bugün itibarıyla ortada sağlam bir uzlaşma yoktur. Konuşmalar sürüyor, masada bazı projeler var. Ancak şu andaki haliyle bu projeler Fransa’ya da Almanya’ya da uygun değil” dedi. Japonya ise Almanya’nın tutumunu eleştirdi. Başbakan Taro Aso’nun, Almanya’nın mali teşvikin önemini anlamadığını söylediği bildirildi. Sarkozy ve Almanya Başbakanı Angela Merkel, hedge fonlarının ve kredi derecelendirme kuruluşlarının daha sıkı izlenmesi ve banka hesaplarındaki gizliliği bozmamakta direnen vergi cennetlerinin ve faaliyetlerinin açık edilmesi gibi somut düzenleme ve denetleme önlemlerinin alınmasını istiyorlar.