Bankacılardan faiz savunması

Merkez Bankası, Türkiye Bankalar Birliği (TBB) ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), kredi kartı gecikme faizinin akdi faizin (normal kart faizi) yüzde 30'uyla sınırlanmasının...
Haber: AHMET KIVANÇ / Arşivi

ANKARA - Merkez Bankası, Türkiye Bankalar Birliği (TBB) ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), kredi kartı gecikme faizinin akdi faizin (normal kart faizi) yüzde 30'uyla sınırlanmasının akdi faizlerin düşmesini engellediğini, akdi faizle temerrüt faizi arasındaki bağ kalkarsa, kart faizlerinin de tüketici kredileri gibi kendiliğinden düşebileceğini belirtti.
Merkez Bankası, BDDK ve TBB, bugün TBMM Sanayi Komisyonu'nda görüşülecek kredi kartı kanunu tasarısına ilişkin ortak görüş belirledi. Komisyon toplantısına katılacak olan bankacılar, hem Tüketici Kanunu'nda hem de görüşülecek tasarıdaki, 'temerrüt faizinin akdi faizin yüzde 30'unu aşamayacağına' ilişkin düzenlemenin, kredi kartı faizlerindeki düşüşü engellediği görüşünü savunacak.
'Kredi kartı riskli'
Kredi kartının bankalar açısından riskli olduğunu, örneğin konut ya da taşıt kredisinde ödemelerin aksaması halinde konuta ya da taşıta el konulabildiğini, kredi kartında ise ödememe halinde ancak kişinin evindeki buzdolabının alınabildiğini vurgulayan bankacılar, riskin yüksekliği nedeniyle temerrüt faizini düşürmekten kaçındıklarını dile getirdi. Bankacılar, temerrüt faizinin akdi faize göre belirlenme zorunluluğu nedeniyle, istedikleri halde akdi faizi, yani normal kart faizini düşüremediklerini savundu.
Temerrüt faizi ile akdi faiz arasındaki bağın koparılması halinde bankaların temerrüt faizini yüksek tutmaya devam edeceğini, buna karşılık kredi kartı faizinin rekabet nedeniyle piyasada kendiliğinden düşeceğini belirten bir bankacı, "Bu bağ kopartıldığı takdirde kart faizleri, tüketici kredilerinde olduğu gibi hızla düşecek, belki de tüketici kredilerinin seviyesine gelecek. Bu yapıldığı takdirde kredi kartı faizlerindeki düşüşün önü açılacak" dedi. Bankacılar, kredi kartı borçlularına af getirilmesinin artık gündemden çıktığını savundu.