'Bankacılık öncelikli olsun'

Türkiye Bankalar Birliği Başkanı ve İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince, "Türkiye'de bankacılık sektöründeki birikimi, insan altyapısını ve gelişmişliği dikkate alarak, bu sektörü öncelikli sektörlerimizden biri yapmamızda yarar var" dedi.

BİLECİK - Türkiye Bankalar Birliği Başkanı ve İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince, "Türkiye'de bankacılık sektöründeki birikimi, insan altyapısını ve gelişmişliği dikkate alarak, bu sektörü öncelikli sektörlerimizden biri yapmamızda yarar var" dedi.
Özince, İş Bankası'nın iştiraki olan Şişecam'ın Bilecik Cam Hammaddeleri Üretim Tesisi temel atma töreni nedeniyle yaptığı açıklamada, her ülkenin kendi milli sermayesinin destekçisi durumunda olması gerektiğini belirterek, bunu enternasyonal anlamda sermayeyi değerlendirmemek şeklinde algılamanın doğru olmayacağını söyledi. Yabancı sermayeyle birçok ortaklık kurmuş bir müessesenin de yöneticisi olarak yabancı sermayeyi tümüyle desteklediğine işaret eden Özince, şöyle konuştu:
"Bankamızın içinde de yüzlerce yabancı sermayedar bulunuyor. Bu durumdan da son derece memnunum. Türkiye'ye yabancı sermayenin daha bol gelmesinde ülkemiz, yabancı ülkeler ve dünya ekonomisi açısından da yarar var." Kriz dönemindeki gelişmelerde bu yönde bazı yerli bankaların, özeli ve kamusuyla yaşadığı birtakım özel dayanışma olayları olduğunu aktaran Özince, "Milli sermayeden bahsetmek, Türk insanı olarak en doğal hakkımız. Bunu söylüyoruz diye de yabancı sermaye karşıtı olmuyoruz. Türkiye'ye kayıtlı olarak gelip bankacılık yapan yabancı sermayenin başımızın üstünde yeri var" dedi.
'Birikimi değerlendirmeliyiz'
Özince, Türkiye'de bankacılık sektöründeki birikimi ve gelişmişliği dikkate alarak, sektörün öncelikli sektörlerden biri yapılması gerektiğini anlattı. Özince şöyle devam etti:
"Zaten İstanbul'un çevrenin finans merkezi olabileceği yönündeki düşüncem de bununla bağdaşık. Bu görüşümü daha önceleri de dile getirmiştim. Sonuç olarak Türkiye'de özellikle servis sektörüne ciddi önem verilmesi gerektiğini, bunun için de bankacılık sektörünün iyi değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum."
Milli sermayenin her alanda çok önemli bir unsur olduğunu kaydeden Özince, yerli sermayenin bankacılıkta da teşvik edilmesi gerektiğini ifade etti. Türkiye'de bankacılık sektöründeki yabancı yatırımlarının henüz kısıtlı olduğuna değinen Ersin Özince, henüz bu konuda endişe edilecek bir durum olmadığını söyledi.