'Bankacılık öncelikli sektör olmalı'

Cumhuriyet döneminin ilk ulusal bankası İş Bankası, 81. kuruluş yıldönümünü kutlamaya hazırlanıyor. İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince, yaptığı açıklamada "Bugün İş Bankası kimileri tarafından sahipsiz olarak eleştirilirken...

İSTANBUL - Cumhuriyet döneminin ilk ulusal bankası İş Bankası, 81. kuruluş yıldönümünü kutlamaya hazırlanıyor. İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince, yaptığı açıklamada "Bugün İş Bankası kimileri tarafından sahipsiz olarak eleştirilirken, vatandaşlarımızın yüzde 99.9'u kendilerine ait bir milli müessese olarak gördükleri için İş Bankası her zaman performansı ve yapısını koruyabilmiştir. İş Bankası'nın kolektif sermaye yapısı ve daima ülke ekonomisi için iyi olanı yapma konusundaki değişmez tavrını ben bir başarı olarak görüyorum" dedi.
Özince, milli bankacılık derken herhangi bir şekilde yabancı sermayeye karşı bir tavır sergilemeye çalışmadığını ifade ederek şunları söyledi:
"Bu ikisinin de bir arada olması mümkün. Milli bankacılığa önem verilmesi konusundaki düşüncem, Türkiye'nin bu konuda çok ciddi birikimi olduğu içindir. Bu konu teşvik edilirse Türk sermayesinin yörede lider olabileceğine inandığım, İstanbul'un yörenin finans merkezi olmasına daha fazla katkı sağlayabileceğini düşündüğüm, sektörün yüksek istihdam gücünün Türk işgücüne en uygun alanlardan biri olduğunu bildiğim içindir."
Türkiye'deki tüm alanlara yabancı sermayenin ilgi duymasını memnuniyetle karşıladığını dile getiren Özince, konuşmasına şöyle devam etti:
"Bankacılık sektörümüzde kısmi dahi olsa yerli sermayeli bankalarımızın bulunmasının da rekabet kalitesini olumlu etkileyeceğini ve gelişen Türkiye'ye daha fazla yarar sağlayacağını düşünüyorum. Türkiye'de hiç tereddütsüz bankacılık konusunun öncelikli sektörlerden biri olması gerektiğini arzu ediyorum. Bunun promosyonunu, lobisini yapmaya da çalışıyorum. Doğru da yaptığıma inanıyorum. Hiçbir şekilde de bunun yabancı sermayeye karşı bir tavır olarak algılanmasını doğru bulmuyorum."