'Bankacılık sistemini iyi günler bekliyor'

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Tevfik Bilgin, yemin ederek görevine resmen başladı.

ANKARA - Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Tevfik Bilgin, yemin ederek görevine resmen başladı. Bilgin, bankacılık sektörünün ilerleme noktasında çok büyük gelişmelere gebe ve önünün açık olduğunu söylerken, kredi riskinin çok iyi takip ve analiz edilmesi uyarısında bulundu.
Bilgin, Yargıtay Başkanı Osman Arslan başkanlığındaki Yargıtay 1. Başkanlık Kurulu'nda Bankalar Yasası'nda yer alan dürüstlük ve tarafsızlıkla görevini yapacağına ilişkin yemin metnini okuyarak görevine resmen başladı. Görev süresi 31 Mart'ta dolan BDDK Başkanı Bilgin'in yeniden atanmasına ilişkin kararname bir hafta gecikmeyle Cumhurbaşkanı'na gönderilmiş ve atama kararı 8 Nisan'da Resmi Gazete'de yayımlanmıştı. Tören sonrası soruları yanıtlayan Bilgin, görevde olduğu iki yıl dört ayda bankacılığın büyük gelişme gösterdiğini vurgulayarak, "Sistemin önü açıktır. Bundan sonra daha iyi günler bizi bekliyor" diye konuştu.
'İyi takip gerekir'
Bilgin, sektördeki risklere de şöyle dikkat çekti: "Bankalarımızın kredi disiplininin, uyum seviyesinin iyi analiz edilmesi gerekiyor. Önemlisi, bankaların ve bankacıların bu ülkede faaliyet gösterdiklerini bilerek hizmet etmeleri. Bizim de görevimiz bunun gözetlenip, denetlenmesi."
Ziraat Bankası'na BDDK'nın 10 bin YTL ceza verilmesi ve bankanın eleştirilerinin hatırlatılması üzerine Bilgin, kurumda her işin önce üç-dört aşamadan geçtiğine dikkat çekti ve şöyle devam etti: "Dolayısıyla kurul kendisine pişirilmiş bir yemeğin getirilmesini bekler. O noktadan sonra da takdirini ceza verme ya da vermeme yönünde kullanabilir."