Bankalar 10 bin çocuğu güldürdü

Türkiye Bankalar Birliği'nin (TBB) Çocuk Acil Tıp ve Yoğun Bakım Derneği ile Türk Pediatri Kurumu'nun işbirliğiyle dört yıl önce hayata geçirdiği 'çok yaşa bebek'...

İSTANBUL - Türkiye Bankalar Birliği'nin (TBB) Çocuk Acil Tıp ve Yoğun Bakım Derneği ile Türk Pediatri Kurumu'nun işbirliğiyle dört yıl önce hayata geçirdiği 'çok yaşa bebek' kampanyası çerçevesinde bağışlanan cihazlardan yararlanan çocuk sayısı 10 bini buldu.
TBB Yönetim Kurulu Başkanı Ersin Özince, projeyi TBB'ye üye tüm bankaların katkılarıyla gerçekleştirdiklerini belirtti. Bebek ve çocuk ölüm oranlarının, toplumları kalkınma düzeyleriyle sağlık koşullarına ilişkin en önemli göstergelerden olduğuna işaret eden Özince şöyle konuştu: "Bu yıl TBB olarak çok yaşa bebek kampanyası için ayırdığımız kaynağı iki katına çıkardık. 2006-2007 döneminde, 1 milyon YTL bütçeyle toplam 24 ilde 33 hastaneye daha bağışta bulunacağız. Böylece dördüncü yılımızda toplam 36 ilde 49 hastanenin cihaz eksikliklerini gidermiş olacağız." Bu arada, Türkiye'de bir yılda doğan her bin bebekten 29'unun öldüğüne dikkat çekildi.