Bankalar 6 ayda ek hesaptan 1.1 milyar lira faiz geliri elde etti

Bankalar 6 ayda ek hesaptan 1.1 milyar lira faiz geliri elde etti
Bankalar 6 ayda ek hesaptan 1.1 milyar lira faiz geliri elde etti

Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz tüketicileri uyarmıştı.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun verilerine göre haziran 2010 itibarıyla tüketicilerin kredili mevduat hesaplarındaki toplam borçları 2.7 milyar lira seviyesinde

ANKARA - Ankara Ticaret Odası (ATO) kredili mevduatın bankalar için yeni bir kâr kapısı haline geldiğini belirterek, bu hesaplardan borç para çekenlerin vergi ve fonla birlikte toplam yıllık bazda yüzde 36-63 oranları arasında faiz ödediğini vurguladı. Genellikle ücretlilere açılan bu hesaplardan çekilen borç tutarının Haziran sonu itibarıyla 2.7 milyar TL’ye ulaştığına dikkat çeken ATO, bankaların kredili mevduat hesaplarından 2009 yılında 2.6 milyar TL, 2010 yılının ilk yarısında ise 1.6 milyar TL faiz geliri elde edildiğini kaydetti.
ATO, giderek kullanımı yaygınlaşan ve özellikle ücretlilere maaş hesaplarına bağlı olarak açılan kredili mevduat hesaplarını masaya yatırdı.
ATO’nun araştırmasına göre, hemen hemen bütün mevduat bankaları, Türk Lirası cinsinden vadesiz mevduat hesabı açanlara kredili mevduat hesabı açılıyor. Söz konusu hesaplar çoğunlukla da maaş, ücret ya da aylığını söz konusu bankadan alan müşterilere yönelik oluyor. Belirli bir limiti olan kredili mevduat hesabı, vadesiz hesapta para bulunmadığı zaman devreye giriyor.
Kredili mevduat müşterileri bu hesaplarından nakit para çekebildikleri gibi, alışveriş yaparken de banka kartları aracılığıyla ödemelerini bu hesaptan yapabiliyorlar. Tüketici kredisi, fatura, kira ödemesi ve benzeri otomatik ödeme talimatı verilen ödemelerini de bu hesapları aracılığıyla gerçekleştiriyorlar. Özellikle alışverişlerin bedeli kartla ödenirken hesabında kendi parası olup olmadığını bilmeyen tüketiciler, ödemeyi de kendi paralarıyla mı yoksa borçla mı yaptıklarının farkına varamıyorlar. Tüketiciler, otomatik ödemelerde de aynı durumla karşılaşıyorlar.
Açılan kredili mevduat hesaplarına aylık olarak yüzde 3 ile yüzde 5,25 oranları arasında faiz uygulanıyor. Bu ölçüde bir aylık faiz yıllık bazda yüzde 36-63 düzeyinde faize denk geliyor. Bu faize ayrıca yüzde 10 KKDF ve yüzde 5 BSMV ekleniyor. Tüketiciler nakit para çekerek, harcamalarını ödeyerek ya da otomatik ödemelerini yaptırarak kredili mevduat hesaplarına başvurduklarında yıllık yüzde 41,4 -72,45 düzeyinde bir maliyetle karşı karşıya kalıyor.  Bankalar, kredili mevduat hesaplarına gün hesabına göre faiz uyguluyor. Vadesiz hesaba yatırılan ilk paradan borç tahsil ediliyor.

Borç bakiyesi 2.7 milyar TL
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu ( BDDK ) verilerine göre, tüketicilerin bankalara olan kredili mevduat hesaplarındaki borçlarının bakiyesi 2007 sonu itibarıyla toplam 1 milyar 897 milyon TL, 2008 sonunda 2 milyar 674 milyon TL, 2009 sonunda 2 milyar 650 milyon TL oldu. Haziran 2010 sonu itibarıyla tüketicilerin bankalara olan kredili mevduat borcunun bakiyesi ise 2 milyar 728 milyon TL düzeyinde bulunuyor.
BDDK’nın verilerine göre bankalar kredili mevduatlardan 2008’de 2 milyar 146 milyon TL, 2009’da 2 milyar 603 milyon TL, bu yılın ilk altı aylık döneminde ise 1 milyar 168 milyon TL faiz geliri elde etti. Kredili mevduat hesabı faiz gelirinin bankaların toplam faiz geliri içerisindeki payı 2008’de yüzde 4,1, 2009’da yüzde 5, bu yılın ilk yarısında ise yüzde 5,1 oranında bir tutar oluşturdu. (anka)


    ETİKETLER:

    BDDK

    ,

    Ankara