Bankalar 'altın'ı üstüne getirdi

Bankalar 'altın'ı üstüne getirdi
Bankalar 'altın'ı üstüne getirdi
Altın hesapları %500 artarak 14.3 milyar liraya ulaşan bankalar, yastık altındaki altının ekonomiye kazandırılması için yeni ürünler hazırlıyor.

EKONOMİ SERVİSİ

Kriz dönemlerinin ‘güvenilir limanı’ olan Türk halkının geleneksel tercihi altının yastık altından çıkması için atılan adımlar meyvesini vermeye başladı. Bankalarda bulunan altın hesaplarının büyüklüğü 2011’de yüzde 500’e yakın artarak 2 milyar 398 milyon liradan 14 milyar 329 milyon liraya çıktı. Bankaların altına olan ilgisinin artmasında Merkez Bankası’nın almış olduğu kararlar etkili oldu. 14 Ekim 2011’de altın depo hesapları da zorunlu karşılığa tabi yükümlülükler matrahına ilave edilirken, bankaların likidite yönetimine esneklik sağlamak amacıyla Kasım 2010’da TL zorunlu karşılıklarının en fazla yüzde 10’unun altın cinsinden tutulabilmesine olanak sağlandı. Mart 2012’de bu oran yüzde 20’ye yükseltildi. 

Fitili Merkez ateşledi
Merkez Bankası’nın aldığı bu kararların sonucu olarak bankalar yastık altındaki altını çekmek için harekete geçti. Merkez Bankası verilerine göre bankaların kıymetli maden hariç yabancı para zorunlu karşılıkları için tuttukları altın 23.5 ton (2.3 milyar TL), Türk Lirası zorunlu karşılıklar için tuttukları altın ise 48.4 ton (4.7 milyar TL) oldu. Bankaların altın işlemlerindeki artışa paralel olarak kıymetli maden hesabı, yerli yatırımcılarda yüzde 491,7, yabancı yatırımcılarda ise yüzde 450 arttı.
Bankaların 5 ton olarak tahmin edilen yastık altındaki altını ekonomiye kazandırmak için geliştirdiği ürünler, yatırımcıların ilgisini çekiyor. Bankacılık sisteminde de mevduat tarafında uzun zamandır yol kat eden bankalar için yeni müşteri edinimi, müşteri aidiyeti ve çapraz satış için altın hesabı yeni bir mecra oldu. Buradaki pazarın büyüklüğünü gören bankaların birer birer ürün gamlarına altın hesabı, altın fonu ve altına endeksli ana para korumalı fon gibi ürünleri dahil etmesi ile birlikte pazarın ve rekabetin daha da büyümesi bekleniyor. Bankalardaki kıymetli maden hesabının 8 milyar dolar, yastık altındaki altın birikiminin 260 milyar dolar olduğu dikkate alındığında, önümüzdeki dönemde de bu alandaki ürünlerin yıldızının parlak olması bekleniyor.

5 yılın getiri şampiyonu
Yatırım araçlarının son 5 yıllık (2007-2011) getirilerine göre, yıllık ortalama getirisi en yüksek araç altın oldu. Altın son 5 yılda, yatırımcısına yıllık ortalama yüzde 17,7 ile en yüksek getiriyi sağladı. Türkiye Sermaye Piyasası Aracı Kuruluşlar Birliği’nin Raporu’na göre son 5 yılda altının ardından yıllık ortalama getirisi en yüksek araç yüzde 9,2 ile tahvil-bono oldu. Bu dönemde kısa vadeli bonoların yıllık ortalama getirisi yüzde 6,4, 1 yıl vadeli TL mevduatının getirisi ise yüzde 5,6 oldu. Son 5 yılda doları yıllık ortalama yüzde 2,1, İMKB -100 yüzde 2,6 kaybettirdi.

bigPara.com