Bankalar faizde Merkez'i izledi

Bankalar, mevduattan kaçışı önlemek için faizlerini yükseltmeye başladı. Merkez Bankası, Para Politikası Kurulu'nun olağanüstü toplantıyla kısa vadeli faizlerini yüzde 15'e yükseltmesinden sonra bankalar da mevduat ve kredi faizlerini gözden geçirmeye başladı.
Haber: YASEMİN KAPIYOLDAŞ / Arşivi


Büyütmek için tıklayınız
İSTANBUL - Bankalar, mevduattan kaçışı önlemek için faizlerini yükseltmeye başladı. Merkez Bankası, Para Politikası Kurulu'nun olağanüstü toplantıyla kısa vadeli faizlerini yüzde 15'e yükseltmesinden sonra bankalar da mevduat ve kredi faizlerini gözden geçirmeye başladı. Kurdaki hızlı yükseliş nedeniyle konut ve taşıt kredilerini geçtiğimiz hafta 1.40'lara çeken bankalar, Merkez Bankası'nın son faiz kararından sonra bandı 1.45-1.50'ye çıkardı. Mevduat faizlerinde de 1 ile 1.5 puanlık artışlar olduğu gözlendi. Bir aylık mevduatta yüzde 14'ün altındaki faiz yüzde 15'e çekildi. Yıllık vadelerde yüzde 17'lere kadar yükseldi.
Finansbank Hazine Grup Başkanı Ali Özenç, Merkez Bankası'nın faiz artırımının sürmesi durumunda hem mevduat hem de kredi faizlerinde artışların birbirini izleyeceğini söyledi.
Akbank'ın Hazine'den sorumlu genel müdür yardımcısı olan Reşit Toygar da, enflasyon oranlarındaki artışa dikkat çekerek "Bunun mevduat faizlerine yansıması kaçınılmaz. Bir puanlık artışla mevduatta gişe faizleri yüzde 15'e yükseldi" dedi.
Enflasyon yüzde 9 olur
Toygar'a göre Merkez Bankası'nın gecelik faizleri yüzde 15'e yükseldiği için bankalar, mevduattan kaçışı önlemek amacıyla faizin bu seviyesine uyum sağlamak zorundalar. Aksi halde para, mevduattan daha iyi getiri sağlayan bono/tahvil gibi başka yatırım araçlarına yönelebilir.
Yıl sonu enflasyon hedeflerini yüzde 9'a çıkardıklarını söyleyen Toygar, şu bilgiyi verdi: "Enflasyondaki artış önümüzdeki aylarda da sürecek. Bizim projeksiyonumuza göre temmuz ve ağustosta maksimum yüzde 12-13'ler görüldükten sonra ekim ayından itibaren tekrar aşağı dönmesini ve yüzde 9 civarında yılın tamamlanmasını bekliyoruz."
Yüksek faizin, kişilerin harcama kararına etkisini görmek gerektiğini ifade eden Finansbank Hazine Grup Başkanı Ali Özenç, "Merkez Bankası'nın faiz kararı, enflasyonun önlenmesi açısından önemli, ancak yeterli olup olmadığını zaman gösterecek" dedi. Finansbank, Bireysel Pazarlama Bölüm Başkanı Tunç Akyurt ise kısa vadede faizlerde yeni artış beklemediğini belirtip "Faizin bundan sonraki seyri makroekonomik gelişmelere bağlı. Merkez Bankası faizlerinde yeni bir artış olmazsa mevduat faizleri bu seviyelerde kalır, aksi halde gecelik faizlerdeki artış mevduat ve kredi faizlerine yansır" diye konuştu.
Şubede faiz yükseliyor
Mevduatta yüzde 14-15 bandına yükselen oranı, 'kapı faizi' diye niteleyen bir bankacı ise 'şube yetkisi'yle faizin 1 puan kadar yukarı çekilebildiğini söyledi.