Bankalar geri adım atmıyor

Bankalar geri adım atmıyor
Bankalar geri adım atmıyor

Türkiye Bankalar Birliği Başkanı Hüseyin Aydın, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı ya plaket verdi.

Bankalar, kart aidatı ve dosya masrafında ısrar ederken, bakanlık alınan ücretlerin kurallara uygun ve anlaşılabilir olmasını istiyor.

Bankalar, tüketicilerin şikâyetlerine rağmen, müşterilerinden aldıkları EFT, havale, kredi kartı aidat ücretleri ve komisyon gibi kalemlerden oluşan 31 değişik gelir kaleminden vazgeçmemekte kararlı. ‘Finans Sektöründe Tüketici Hukuku ve Uygulama Alanları Sempozyumu’nun ardından basın mensuplarının sorularını cevaplandıran Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, “31 kalemin tamamen kalkacağı yönünde bir beklenti, algı oluşuyor, bu yanlış” dedi. Panale katılan Bankalar Birliği Başkanı Hüseyin Aydın , yurtdışında da ücret ve komisyon gelirlerinin alındığını belirterek, “Ücret ve komisyonların piyasa mekanizması çerçevesinde serbestçe belirlenmesinden yanayız” dedi. BDDK Başkanı Mukim Öztekin düzenlemelerin bankaları ‘vurun abalıya’ konumuna düşürmemesi gerektiğinin altını çizdi.

Hesap ‘işletimsizlik’ ücreti
Bankaların aldığı ücret ve komisyonların hakka ve kurallara uygun olması gerektiğini belirten Yazıcı, ayrıca müşterinin anlayacağı şekilde açık ve şeffaf olunması gerektiğini söyledi. Bakanlığa yapılan tüketici şikâyetlerinde tüketicinin yeterince bilgilendirilmediği, bilgisi ve onayı dışında birçok işlemin tesis edildiğinin görüldüğüne değinen Yazıcı, “Belli bir süre hesabı hareket görmeyen tüketiciden ayrıca ‘hesap işletimsizlik ücreti’ alınması gibi örnekler bile var” dedi. BDDK Başkanı Mukim Öztekin kart aidatı ve kredilerdeki dosya masrafının kaldırılması durumunda bankaların aldıkları bu ücretleri faiz oranlarına yansıtabileceğine işaret etti. Türkiye ’ye yeni bankaların girmesinin istendiği bir dönemde ‘ücret ve komisyon geliri alınmasın’ denilemeyeceğine dikkat çeken Türkiye Bankalar Birliği Başkanı Hüseyin Aydın ise, ücret ve komisyonların serbestçe belirlenmesinden yana olduklarını söyledi. EKONOMİ SERVİSİ

bigPara.com