Bankalar kâr yarışında

Bankacılık sektörünün devleri, birbiri ardına altı aylık bilançolarını açıklamaya başladı. Yılın ilk altı aylık dönemine ilişkin açıklanan mali tablolarda kuşkusuz en fazla merak edilen kâra ilişkin bilgiler.

İSTANBUL - Bankacılık sektörünün devleri, birbiri ardına altı aylık bilançolarını açıklamaya başladı. Yılın ilk altı aylık dönemine ilişkin açıklanan mali tablolarda kuşkusuz en fazla merak edilen kâra ilişkin bilgiler. Bankacılık sektörünün özel bankalar arasında en büyükleri arasında yer alan İş Bankası, Garanti Bankası ve Akbank art arda altı aylık bilanço rakamlarını açıkladı.
Makroekonomik verilerin iyileşmesi ve enflasyonun düşmesiyle bankacılık sisteminin de değiştiği ortamda banka kârlarının da düşeceği sıkça dile getirilmişti. Ancak bankalar arasında en büyük yarış yine kâr rakamları üzerinden yaşanıyor. Yılın ilk altı aylık dönemine ilişkin mali tablolarını dün açıklayan Akbank, net kârını yüzde 48 artırarak 778 milyon YTL olarak açıkladı. Brüt kârı ise yüzde 46.7 artarak 1 milyar 119 milyon YTL oldu.
Altı aylık mali tablolarına ilişkin verileri bu hafta içinde açıklayan İş Bankası, brüt kârını yüzde 53'e yakın artışla 1 milyar 633 milyon YTL, vergi ve diğer karşılıklar sonrasındaki kârını ise 464 milyon YTL olarak açıklamıştı.
Garanti Bankası ise yılın ilk altı ayında brüt kârının bir önceki yıla göre yüzde 63.7 artarak 777.1 milyon YTL'ye yükseldiğini, net kârının ise 315 milyon 572 bin YTL olduğunu duyurdu.
Bankaların kredi pazarından daha fazla pay alma çabaları da dikkat çekici boyuta ulaştı. İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince, bankanın kredi portföyünde KOBİ'lere kullandırdıkları krediler ve tüketici kredilerindeki büyümeye bağlı olarak yüzde 31 gibi çok önemli bir artış oranı yakaladıklarını açıklamıştı.
Garanti Bankası Genel Müdürü Ergun Özen de bankanın krediler aracılığıyla reel ekonomiye desteğinin yılın ilk yarısında 19.9 milyar YTL'ye ulaştığını vurguladı. Özen'in verdiği bilgiye göre bilanço içindeki payı 2003 yılında yüzde 30.7 olan nakdi krediler, yüzde 45.7'ye ulaştı.
Akbank da toplam kredilerin, yılın ilk 6 ayında geçen yıl sonuna göre yüzde 32 oranındaki artışla 17,1 milyar YTL'ye ulaştığını açıkladı. Akbank Genel Müdürü Zafer Kurtul, bankanın kârında yüzde 48 artış olduğuna dikkat çekerek borsaya kote bankalar arasında en yüksek net kârı elde ettiklerini kaydetti. Akbank'tan yapılan yazılı açıklamaya göre 2005 yılının ilk yarısında bankanın toplam aktifleri, geçen yılın sonuna göre yüzde 28 büyüyerek 45 milyar YTL'ye ulaştı.
Akbank'ın 'özel bankalar arasında en çok mevduata sahip banka' olduğunu belirten Genel Müdür Zafer Kurtul, yaptığı yazılı açıklamada bankanın 27 milyar YTL'ye yükselen toplam mevduatının, yüzde 36 oranında artarak sektörün üzerinde bir performans sergilediğini, Türk Lirası mevduatlarda da yüzde 88 artış olduğunu ifade etti.