Bankalar şubattan beri açık pozisyonda

Türk bankacılık sektörünün genel olarak bilanço içinde yabancı parada açık pozisyon taşıdığı, taşınan bu pozisyonun özellikle 17 Şubat 2006 haftasından itibaren artış gösterdiği vurgulanırken, bankaların bilanço içinde taşıdıkları bu pozisyonu;

ANKARA - Türk bankacılık sektörünün genel olarak bilanço içinde yabancı parada açık pozisyon taşıdığı, taşınan bu pozisyonun özellikle 17 Şubat 2006 haftasından itibaren artış gösterdiği vurgulanırken, bankaların bilanço içinde taşıdıkları bu pozisyonu; bilanço dışı işlemlerle yasal sınırlar içerisine çektikleri bildirildi.
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nca (BDDK) hazırlanan 'Bankacılık Sektörü Kur Riski Değerlendirme Raporu'nda' şöyle denildi:
"2005 sonunda 131 milyon YTL olan net açık pozisyon rakamı mayıs sonunda 1 milyar 301 milyon YTL'ye çıktı. Yabancı para pozisyonları makul düzeyde. Büyük risk oluşturmuyor. Ancak Türk bankacılık sektörü genel olarak bilanço içinde yabancı parada açık pozisyon taşımaktadır. Taşınan bu pozisyon özellikle 17 Şubat haftasından itibaren artış göstermiştir. Bankalar, bilanço içinde taşıdıkları bu pozisyonu bilanço dışı işlemlerle yasal sınırlara çekmektedir. Bilanço içinde taşınan kısa pozisyonun yasal sınırda tutulabilmesi için başvurulan en önemli bilanço dışı işlem türü, swap sözleşmeleridir. Swap sözleşmelerinin ağırlığı, Mayıs 2006'nın ikinci yarısından itibaren forward sözleşmeler lehine azalmaya başlamıştır." Özel bankaların, 'bilanço içinde en fazla kısa pozisyon taşıyan, buna bağlı olarak da bilanço dışı işlemleri en fazla kullanan grubu' oluşturduğu vurgulanırken, kamu bankalarının genel olarak bilanço içinde uzun pozisyon taşıdığı, bilanço dışı işlemlerin önemli boyutta olmadığı belirtildi.