'Bankalar travmaya hazırlıklı'

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard and Poor's (S&P) Türk bankacılık sisteminin keskin iniş çıkış ve dalgalanmalara karşı geçmişte olduğundan daha dayanıklı olduğunu açıkladı.

LONDRA - Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard and Poor's (S&P) Türk bankacılık sisteminin keskin iniş çıkış ve dalgalanmalara karşı geçmişte olduğundan daha dayanıklı olduğunu açıkladı. S&P Türkiye'de piyasalarda meydana gelen dalgalanmayla ilgili değerlendirmesinde, son gelişmelerin, Türk bankacılık sisteminin son yıllarda girdiği pozitif yönelime ciddi bir zarar vermediği ve Türkiye'nin hâlâ yabancı yatırımcılar için cazip bir pazar olmaya devam ettiği vurgulandı.
Kredi tahlilcisi Magar Kouyoumdjian, "Şu anki ılımlı istikrarsızlığa kıyasla, benzeri bir altüst oluş geçmişte sisteme çok daha pahalıya mal olurdu, bu da Türk bankacılık sisteminin dayanıklılığının ve toparlanma yeteneğinin arttığını gösteriyor" dedi.
'Merkez'e atama gecikti'
Değerlendirmede, son dalgalanmanın yeni merkez bankası başkanının atanmasının gecikmesi, önde gelen bir yargı görevlisinin öldürülmesi ve sosyal güvenlik reform yasasının bazı maddelerinin Cumhurbaşkanı'nca veto edilmesi gibi gelişmeler nedeniyle yaşanan güven kaybından kaynaklandığı belirtilerek, TL'nin aşırı değerlenmiş olarak görülmesinin de bu duruma katkıda bulunduğu kaydedildi. Değerlendirmede, bu ortamda yaşanan
'devalüasyonun' piyasalar için sürpriz oluşturmadığı ifade edildi.