Bankalara 'grip mektubu'

Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Zafer Çağlayan, tavukçuluk sektörünün üretimi durdurma aşamasına geldiğine dikkat çekerek, bankaların sektördeki kredileri geri çağırmasına tepki gösterdi.

ANKARA - Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Zafer Çağlayan, tavukçuluk sektörünün üretimi durdurma aşamasına geldiğine dikkat çekerek, bankaların sektördeki kredileri geri çağırmasına tepki gösterdi. Çağlayan, hükümete ve bankacılık sektörü temsilcilerine mektup göndererek, sektördeki firmaların mali yükümlülüklerinin ertelenmesi, kredilerle ilgili düzenleme yapılmasını istedi.
Çağlayan, "Bu önlemlerin ivedilikle alınmaması durumunda önemli bir sektörümüz yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kalacak, işsizler ordusuna yeni milyonlar eklenecektir" uyarısında bulundu.
Çağlayan "Sektör bir silsile içinde zor dönem yaşamaktadır. Daha ne olduğu belli olmadan, bundan 10 gün önce kredi kullandırabilmek için üyelerimizin kapılarını aşındıran bazı bankalar kredi limitlerini kapatarak, kredileri geri çağırmaya başlamışlardır" dedi.
'Kayıp büyük olacak'
Çağlayan, sektördeki üyelerle görüşmelerde, üretimi durdurma aşamasına geldiklerinin ortaya çıktığını belirterek şunları söyledi. "Örneğin 1500'den fazla işçi çalıştıran ve yüzlerce ton stoku olan bir firmamız işçi çıkarmak için kıdem tazminatı finansmanı arayışına girdiğini belirtmiştir. Firmalar, büyük kısmını yurtdışından ithal ettikleri civcivlerini boğmaya, damızlık tavuklarını kesmeye başlamışlardır." ASO Başkanı tavukçuluk sektörü için acil önlemlerin alınmaması halinde, ülke ekonomisine yıllık 2.5-3 milyar dolarlık katkının yok olacağını, 2 milyona yakın çalışanın işlerini kaybetme tehlikesi ile karşı karşıya kalacağını kaydetti.