Bankalarda 'şifre' sırası

Türkiye'de chip &PIN (çip&şifre) yani kredi kartıyla şifreyi kullanarak alışveriş yapma döneminin başlamasına saatler kala, tüketicilerin bankalardan şifre talepleri yüzde 50 arttı.

İSTANBUL - Türkiye'de chip &PIN (çip&şifre) yani kredi kartıyla şifreyi kullanarak alışveriş yapma döneminin başlamasına saatler kala, tüketicilerin bankalardan şifre talepleri yüzde 50 arttı. Kredi kartında dolandırıcılık ve kopyalama vakalarını yüzde 30'a varan oranda düşürmesi beklenen chip&PIN uygulaması yarın itibarıyla Britanya ve Fransa'nın ardından Türkiye'de de başlıyor. Yeni dönemde tüketicileri bilinçlendirmek amacıyla ünlü şovmen Okan Bayülgen'in rol aldığı bir kampanya da hayata geçiriliyor. Bayülgen'in 12 karakteri canlandırdığı kampanyayla chip&PIN konusunda tüketiciler bilinçlendirilecek.
Reklam kampanyasında Okan Bayülgen'in ünlü karakteri Şelale Hanım'ın bile yeni döneme kolayca uyum sağladığı vurgulanarak, chip&PIN uygulaması Türk tüketicilerine anlatılıyor.
Beş yılda hazırlandı
Bankalararası Kart Merkezi (BKM) öncülüğünde hayata geçirilen chip&PIN uygulaması ve yeni reklam kampanyası BKM Genel Müdürü Sertaç Özinal, Ajans Ultra Başkanı Faruk Kaptan ve ünlü şovmen Okan Bayülgen'in katıldığı bir toplantıyla kamuoyuna tanıtıldı. Toplantıda konuşan Sertaç Özinal, Türkiye'deki toplam kredi kartları içinde chip&PIN uyumlu kredi kartlarının yüzde 68, yine chip& PIN uyumlu POS cihazlarının toplamda yüzde 94 düzeyine ulaştığını belirterek, bu oranların kısa sürede yüzde 100 olacağını açıkladı. Yeni sisteme geçilmesi için Türkiye'deki bankaların beş yıldır altyapı çalışmalarını sürdürdüğünü vurgulayan BKM Genel Müdürü Özinal, "Yarından itibaren alışverişlerde imza yerine dört haneli şifre kullanımını gerektiren uygulama başlıyor. Artık kredi kartlarını kullanmak için tüketiciler PIN dediğimiz şifrelerini tuşlayacak. Şifresini öğrenmek isteyen tüketicilerin sayısı yüzde 50 arttı" diye konuştu.
Yeni dönemde kredi kartıyla dolandırıcılık ve kopyalama olaylarında da azalma beklediklerini hatırlatan Özinal, "Geçen yıl kredi kartıyla 18 milyon dolarlık dolandırıcılık yapılmıştı. Bu yıldan itibaren rakamların yüzde 20-30 düşmesini bekliyoruz" dedi. Bir sektörün ortaklaşa gerçekleştirdiği en büyük kampanya olarak da değerlendirilen 'chip&PIN bilinçlendirme reklam kampanyasında geçen yıl banka kartı kampanyasında çalıştıkları Okan Bayülgen'le çalıştıklarını anlatan Özinal, bir önceki çalışmanın çok başarılı olduğunu ifade etti.
Bayülgen de mağdur
Toplantıda konuşan şovmen Okan Bayülgen de kendisinin bugüne kadar kredi kartı kopyalanmasından çok mağdur olduğunu vurguladı. Bugüne kadar bir tek kredi kartı kullandığını ancak her uzun yurtdışı seyahati sonrası uçaktan iner inmez bankasından kartının kopyalandığı bilgisinin geldiğini anlatan Bayülgen, "Bu yüzden ikinci bir kredi kartı daha edinmek zorunda kaldım. Ama chip&PIN uygulaması tüm sahtekârlıklara son verecek" açıklamasını yaptı.
Bu arada Garanti Ödeme Sistemleri Genel Müdürü Mehmet Sezgin de yaptığı yazılı bir açıklamayla grup olarak chip&PIN sistemine geçmeye yüzde 100 hazır olduklarını belirtti.
Sistem nasıl işleyecek?
Çipli kredi kart sahibi tüketiciler, bu kartlarıyla yaptıkları alışverişlerde POS cihazına dört rakamlı bir şifre girecek. Şifre POS cihazının ekranında görünmeyecek. Şifreyi sadece kart sahibi girebilecek. Uzmanlar alışveriş yapılan mekânda herhangi bir görevliye şifrenin söylenmemesi konusunda uyarıyor. Yeni uygulama sayesinde imza dönemi bitecek.