Bankalarda sorun yok

Bankaların tamamına yakını, Yeni Türk Lirası'na (YTL) geçiş sürecinde vatandaşları doğrudan ilgilendiren ana konular olan ATM ve POS cihazları ile kredi kartı bazında Yeni Türk Lirası'na (YTL) geçişi dün sabah itibarıyla tamamladı.

ANKARA/İSTANBUL - Bankaların tamamına yakını, Yeni Türk Lirası'na (YTL) geçiş sürecinde vatandaşları doğrudan ilgilendiren ana konular olan ATM ve POS cihazları ile kredi kartı bazında Yeni Türk Lirası'na (YTL) geçişi dün sabah itibarıyla tamamladı. Bankalararası Kart Merkezi (BKM) Genel Müdürü Sertaç Özinal, saat 00.44 itibarıyla üyelerinin tümüne yakınının YTL ödeme sistemine geçtiğini söyledi. Özinal, BKM Switch Otorizasyon Sistemi'nin saat 23.58 ile saat 00.03 arasında beş dakika kapalı kaldığını belirterek, "Sistem takır takır çalışıyor" dedi.
Merkez Bankası yetkililerinden alınan bilgiye göre, bankaların söz konusu alanlarda cuma gece yarısı başlayan YTL'ye geçiş süreci, planlandığı ve öngörüldüğü şekilde sorunsuz tamamlanmış durumda bulunuyor.
Merkez Bankası yetkilileri, cumartesi 01.00 itibarıyla toplam ATM ve pos cihazları ile kredi kartı sayısı bazında önemli bir bölümde YTL'ye geçiş sürecinin zaten gerçekleştirilmiş olduğunu hatırlattı. Merkez Bankası yetkilileri, dün sabah saatleri itibarıyla ise bu alanlarda geçişin, hafta sonu tamamlanması önceden planlanmış olan bazı küçük istisnai teknik konular dışında neredeyse tamamının gerçekleştirilmiş olduğunu belirtti.
Serdengeçti izledi
Merkez Bankası, Ankara'daki İdare Merkezi'nde kurduğu 'YTL Geçiş İzleme Merkezi' ile bankacılık sisteminin YTL'ye geçiş sürecini cuma gece yarısından itibaren izlemeye başlamıştı. Merkezde kurulan bilgisayar sistemiyle, Türkiye Bankalar Birliği ve bankacılık sistemi ile bağlantı halinde, sektörün YTL'ye geçiş süreci online olarak izlendi. Merkez'de önceki geceki çalışmalara Başkan Süreyya Serdengeçti ve Başkan Yardımcısı Şükrü Binay'ın yanı sıra, ilgili genel müdürlüklerin yöneticileri de nezaret etti.
YTL'ye geçiş süreci Merkez Bankası'nın 17'nci katında kurulan, 'YTL Geçiş İzleme Merkezi'nde, Bankalar Birliği ve bankacılık sistemiyle bağlantılı halde yarın sabaha kadar izlenecek.
(Radikal, aa)
BKM: Sistem tıkır tıkır çalışıyor
Önceki gece geç saatlere kadar mesai yapan Bankalararası Kart Merkezi (BKM) Genel Müdürü Sertaç Özinal, saat 00.44 itibarıyla üyelerinin tümüne yakınının YTL ödeme sistemine geçtiğini belirterek, "Beklentilerimizden de iyi geçiş oldu" dedi. Özinal, BKM üyelerinin sistemlerinde gerekli düzenlemelerin yapılabilmesi için, önceden planlandığı şekilde BKM Switch Otorizasyon Sistemi'nin saat 23.58 ile saat 00.03 arasında 5 dakika kapalı kaldığını söyledi.
Yılbaşı gecesi saat 00.03'ten itibaren sistemi açtıklarını ve bankaların tek tek bağlanmaya başladığını belirten Özinal, POS cihazı olmayan ve kartı çok az olan 1-2 bin üyeli bir-iki banka dışında üyelerinin yüzde 100'e yakınının YTL ödeme sistemine geçtiğini kaydetti. Kartlı ödeme sistemlerini oluşturan ATM ve POS cihazları, kredi ve banka kartlarının sorunsuz çalıştığını belirten Sertaç Özinal geçişi izledikleri yılbaşı gecesinin ilerleyen saatlerinde şu bilgileri aktardı:
"Beklentilerimizden de iyi geçiş oldu. Dakika dakika geçişi izledik. Saat 00.07'de yüzde 60'a yakını hazır durumdaydı. Saat 00.44'ten itibaren tümüne yakını YTL ödeme sistemine geçmişti. Yüzde 99.77'lik performans yakalandı. 870 bin adet POS, 14 bine yakın ATM cihazı, 26 milyon kredi kartı, 43 milyon banka kartı çalışır durumda."
Bir yıldır sürdürülen hazırlık çalışmalarının semeresinin görüldüğünü belirten Bankalararası Kart Merkezi Genel Müdürü Özinal, "Çok iyi hazırlıklar yapıldı. Merkez Bankası'ndan tüm bankalara herkes gerekli çalışmaları çok iyi yaptı. Sistem tıkır tıkır işliyor" dedi.