Bankalarda 'yabancı' artışı

Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı banka sayısı artarken, bankacılık sektöründeki payları katlanarak büyüdü. Yabancı banka olarak kabul edilen 13 bankaya, TEB...

ANKARA - Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı banka sayısı artarken, bankacılık sektöründeki payları katlanarak büyüdü. Yabancı banka olarak kabul edilen 13 bankaya, TEB, adı Fortis Bank olarak değiştirilen Dışbank, Rabobank'ın yüzde 36.5'ini satın aldığı Şekerbank, Unicredito'nun yüzde 50 ortak olduğu Koçbank ve Koçbank'a devir izni verilen Yapı Kredi Bankası da dahil edildiğinde yabancıların sektördeki payı yüzde 19'u aştı. Halka açık olan 7 bankanın da, toplam piyasa değerinin yüzde 35'inin İMKB'de yabancıların elinde olduğu belirlendi.
Türkiye'de faaliyet gösteren 13 yabancı bankaya yeni yapılan satışlar ve yabancı payı önemli miktarda olan beş banka da eklendiğinde, sayı 18'e, bankacılık sektörü içindeki payları da yüzde 3.37'den yüzde 19.3'e çıktı.
Yabancılar en çok Garanti'de hisse sahibi
İş Bankası, Finansbank, Akbank, TEB, Dışbank, Yapı Kredi ve Garanti Bankası olmak üzere, borsada işlem gören yedi bankanın toplam piyasa değeri, 34.9 milyar dolara ulaştı. Bu bankaların 6.6 milyar dolarlık kısmı yabancıların elinde. Diğer bir deyişle yabancıların hissesi, yedi bankanın toplam piyasa değerlerinin yüzde 19.10'unu oluşturuyor. Piyasa değerine göre İMKB'de en çok yabancıların pay sahibi olduğu banka, yüzde 42.73 ile Garanti Bankası. Ardından yüzde 35.25 ile Finansbank, yüzde 25.62 ile YKB, yüzde 20.79 ile İş Bankası, yüzde 12 ile TEB, yüzde 5.7 ile Dışbank, yüzde 0.02 ile Akbank geliyor.