Bankalardan altın, gümüş, platin kredisi

Bankalardan altın, gümüş, platin kredisi
Bankalardan altın, gümüş, platin kredisi

Türk yatırımcılara TL, yurtdışındakilere TL veya döviz cinsi ödenecek.

ANKARA - Bankalar, bankacılık mevzuatı kapsamında depo hesapları karşılığı altın, gümüş veya platin kredisi kullanmak isteyen yurtiçinde yerleşik müşteriye TL, yurtdışında yerleşik müşteriye ise TL veya döviz olarak ödenmesi şartıyla altın, gümüş veya platin kredisi kullandırabilecek. Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 Sayılı Karara İlişkin 2008-32/35 Sayılı Tebliğ’de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ Resmi Gazete’de yayımlandı.
Tebliğe göre, altın, gümüş ve platin kredisi açılmasıyla ilgili değişiklik getiren Tebliğ’e göre bankalar depo hesapları karşılığı altın, gümüş veya platin ile satın aldıkları altın, gümüş veya platinin teslimi veya karşılığının Türkiye’de yerleşik müşteriye TL, yurtdışında yerleşik müşteriye ise TL veya döviz olarak ödenmesi suretiyle, kıymetli maden üretimi veya ticareti ile iştigal eden müşterilerine bankacılık mevzuatı dahilinde altın, gümüş veya platin kredisi kullandırabilecek. 

Türk yatırımcıya TL ödeme
Bu kredilerin müşteri adına açılacak depo hesabına alacak kaydedilmesi mümkün olacak. Bu hesaplardan hesap cüzdanında kayıtlı altın, gümüş veya platin miktarının kısmen veya tamamen müşteriye teslimi şeklinde ödeme yapılabilecek. Banka ile müşteri arasında varılacak anlaşmaya göre bankalarca altın, gümüş veya platin, ödeme günündeki değeri üzerinden satın alınabilecek ve karşılığında Türkiye’de yerleşik müşteriye TL, yurtdışında yerleşik müşteriye ise TL veya döviz ödenebilecek.
Altın, gümüş veya platin kredisi uygulamasında miktar, bu Tebliğ’in 5 inci maddesinde belirtilen usule göre tespit edilecek. (anka)