'Bankaları izlemeye aldık'

Yunanistan Bankalar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Takis Arapoglou...

İSTANBUL - Yunanistan Bankalar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Takis Arapoglou, Yunanistan'ın en bellibaşlı bankalarının Türk bankalarını yakından takip ettiğini belirterek, "Türkiye'nin çok müthiş potansiyeli var" dedi.
Türkiye Bankalar Birliği (TBB) ve Yunanistan Bankalar Birliği Yönetim Kurulu üyeleri, iki ülkenin banka birlikleri arasındaki işbirliğinin geliştirilmesi amacıyla İstanbul'da bir araya geldi. Takis Arapoglou, düzenlenen basın toplantısında, bölgedeki işbirliğini artırmak ve tecrübelerini paylaşmak istediklerini kaydetti.
Türk bankacılık sektörünün yüksek düzeyde büyüme potansiyeline sahip olduğunu, Türkiye'de kişi başına gelir ve milli gelirin büyük gelişme kaydettiğini belirten Arapoglou, Türkiye'deki bankacılık mevzuatının da uluslararası standartlarda olduğunu, denetim ve gözetim kalitesinin Avrupa'nın diğer ülkelerindekilerden hiç de farklı olmadığını vurguladı.
Yunanistan'ın AB'ye girdikten sonra bankacılığının ciddi dönüşümden geçtiğini belirten Arapoglou, tecrübelerini Türkiye ile paylaşabileceklerini kaydetti. Atina'daki toplantıda bankacılık mevzuatı ve sermaye gerekliliğini konuştuklarını aktaran Arapoglou, bu toplantının ilk bölümünde İMKB'yi Atina Borsası ile kıyasladıklarını, KOBİ'lere ilişkin kredi faaliyetlerini değerlendirdiklerini, yabancı bankaların ulusal bankacılık sistemine getirdikleri katma değeri irdelediklerini anlattı.
'Ombudsmanlık şart'
Arapoglou, bir soru üzerine, Yunanistan'ın bellibaşlı bankalarının Türk bankalarını yakından takip ettiğini söyledi. Arapoglou, Karadeniz Ekonomik İşbirliği kapsamında kurulan bankanın faaliyetlerini ise 'tam anlamıyla potansiyel kullanılmıyor' dedi. Arapoglou, Türk bankalarıyla Yunan bankalarının beraber çalışmasının Balkanlar'da yapıcı ve iki ülkenin menfaatine olacağını belirtti. Bir tür bağımsız hakemlik olan bankacılıkta ombudsmanlık konusunda da tüketici haklarını koruyacak 3. bir tarafın olmasının önemli olduğunu vurgulayan Arapoglou "AB ülkelerinde bu müessese görülüyor. İster istemez Türkiye'ye gelecektir" diye konuştu.
Arapoglou, Türkiye'nin başarılı büyümesinin tüm dünyanın dikkatini çektiğini, Türkiye'de borsaya gelen yabancı yatırımcıların Yunanistan'ın neredeyse iki katı olmasının da bunu gösterdiğini belirtti. Arapoglou, yabancıların Türkiye'de İMKB'deki hisselerin yüzde 66'sına Yunanistan'da ise yüzde 35'ine sahip olduğuna dikkat çekti. Bu şirketlerin yönetime el koymak için gelmediğini ifade eden Arapoglou, bu açıdan yabancıların bir tehlikesi olduğunu düşünmediğine işaret etti.
10 yıl önce bir araya geldiler
TBB Başkanı Ersin Özince de konuşmasında, iki ülkenin bankalar birliği yönetim kurulu üyelerinin bu yıl ikinci kez bir araya geldiğini kaydetti. İlk toplantının mayısta Atina'da yapıldığını anımsatan Özince, Bankalar Birliği yöneticilerinin ilk defa 10 yıl önce bir araya geldiklerini hatırlattı. Toplantının amacının iki ülke bankacılık sektörlerinin bilgi paylaşımı ve işbirliğini artırmak olduğunu ifade eden Özince, bu toplantıların düzenli devam etmesini istediklerini söyledi.
Özince, yöredeki gelişmelerin Türk bankacılık sektörünü daha önemli işbirliği yapmaya yönelteceğini de vurguladı. Yunanistan bankacılık pazarındaki farklılıklara da işaret eden Özince, Yunanistan'da 3-4 yabancı bankanın önemli inisiyatifi bulunduğunu, Yunan bankalarının piyasada hâkim olduğunu, yabancıların niş alanlara, üst gelir gruplarına hizmet verdiğini kaydetti.