Bankaların belalı sektörleri

Bankacılık sektörünü kredi tahsilatı konusunda en fazla deri, elektrikli aletler, kâğıt ürünleri, tekstil ve tekstil ürünleri, balıkçılık, kültür ve eğlence, finansal aracılık ve gıda sektörleri uğraştırdı.

ANKARA - Bankacılık sektörünü kredi tahsilatı konusunda en fazla deri, elektrikli aletler, kâğıt ürünleri, tekstil ve tekstil ürünleri, balıkçılık, kültür ve eğlence, finansal aracılık ve gıda sektörleri uğraştırdı. Söz konusu sektörlere kullandırılan kredilerin yüzde 9.7-19.2'si batık konumuna geldi. BDDK verilerine göre bankalar ağustos sonu itibarıyla toplam 137.6 milyar YTL kredi kullandırdı. Bu kredilerin yüzde 5.2'sini oluşturan 7.2 milyar YTL'lik kısmı ise zamanında tahsil edilemediği için batık kredi konumuna geldi.
Deride batık yüzde 19.2
Sektörler itibarıyla, en yüksek batık kredi deri ve deri ürünleri sektörüne ait. Bankaların deri sektörüne kullandırdığı kredilerin yüzde 19.2'si zamanında tahsil edilemedi. Toplam 486 milyon YTL kredi kullanan sektördeki batık krediler 98.4 milyon YTL oldu. Toplam 1 milyar 196 milyon YTL kredi kullanan optik aletler sektöründeki batık kredi tutarı ise yüzde 15.2, yani 181.8 milyon YTL oldu. Bankaların kâğıt ve kâğıt ürünleri sektöründe kullandıkları kredilerin ise yüzde 14.4'ü başka deyişle 118.7 milyon YTL'si tahsil edilemedi.
En az sorun konutta
Tüketicilerden sonra bankalardan en fazla kredi kullanan tekstil ve tekstil ürünleri sektöründeki batık kredi oranı ise yüzde 14.4 oldu.
Batık kredi tutarı 1 milyar 166 milyon YTL'ye ulaştı. Son dönemde sıkça tartışılan kredi kartlarıyla ilgili batık ise 1 milyar 176 milyon YTL düzeyinde bulunuyor. Bankaların tüketicilerden olan toplam kredi kartı alacağı ağustos sonu itibarıyla 17 milyar 250 milyon YTL, batık kredi oranı ise yüzde 6.8'e ulaştı. Bankalar en az batık sorununu ferdi kredilerde yaşıyor. Ağustos sonu itibarıyla 7 milyar 988 milyon YTL olan ferdi konut kredilerinin sadece binde 2'si batık. 6 milyar 114 milyon YTL olan ferdi otomobil kredilerinde batık oranı ise yüzde 1.