Bankaların borsadaki krallığı sona eriyor

Bankaların borsadaki krallığı sona eriyor
Bankaların borsadaki krallığı sona eriyor
Bankaların borsadaki şirketlerin toplam piyasa değerindeki payı yüzde 41'den 31'e gerilerken, en değerli şirket Türk Telekom oldu.
Haber: OKTAY ÖZDABAKOĞLU / Arşivi

İSTANBUL - Merkez Bankası’nın uyguladığı sıkı para politikası nedeniyle bir yandan kârları azalan bankalar diğer yandan da İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’ndaki ( İMKB ) hâkimiyetlerini kaybediyor. Bankaların, 2010’nun ekim sonunda yüzde 41,7 olan İMKB’deki şirketlerin toplam piyasa değeri içerisindeki payı 6 Ocak 2012 itibariyle yüzde 31,9’a geriledi. Borsanın piyasa değeri en yüksek şirketi de Merkez Bankası’nın ek sıkılaştırmaya gittiği son bir haftada banka hisselerindeki düşüşün hızlanmasıyla Türk Telekom oldu. Türk Telekom 13 milyar dolarlık piyasa değeri ile İMKB’nin en değerli şirketi olurken, Garanti Bankası 12.6 milyar dolarla ikinci sıraya, Akbank ise 12.3 milyar dolarla üçüncü sıraya geriledi. 

77.5 milyar dolarlık erime
Merkez Bankası’nın para politikasını sıkılaştırması sonucu fonlama maliyetleri artan bankacılık sektörünün net kârı, geçen yılın kasım sonu itibariyle yüzde 10,4 azalarak 18.2 milyar liraya indi. 2010 yılının 9 Kasım’ından bu yana İMKB-100 Endeksi’ndeki kayıp yüzde 29,8, Sanayi Endeksi’ndeki kayıp yüzde 7,6 olurken, bu dönemde bankacılık sektörü endeksindeki düşüş yüzde 43,3’e ulaştı. Bu dönemde bankaların toplam piyasa değeri, hisse fiyatlarındaki düşüş ve kurdaki artışın eklenmesiyle birlikte 77.5 milyar dolar azalarak 140.4 milyar dolardan 62.9 milyar dolara indi. 

Normale dönüş şart
Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı bu haftadan itibaren para politikasının normalleşebileceğine vurgu yapmasına rağmen, analistler İMKB’de banka hisseleri öncülüğünde yaşanan baskının kalkması için ek sıkılaştırmanın ortadan kalkacağı şartların oluşması ve istisnai günlerin sona ermesi gerektiğine işaret ediyor. Para Kurulu’nun 24 Ocak’ta yapacağı toplantı bankacılık sektörü için büyük önem taşıyor.

bigPara.com