Bankaların kasaları dövizle doluyor

Bankalar ve Merkez Bankası'nın uluslararası rezervi 62 milyar dolarla tarihin en yüksek noktasında. Döviz arzının artması kurların daha fazla düşmesini istemeyen Merkez Bankası'nı 1.5 ay arayla iki kez piyasalara müdahale etmeye zorladı.

ANKARA - Bankalar ve Merkez Bankası'nın uluslararası rezervi 62 milyar dolarla tarihin en yüksek noktasında. Döviz arzının artması kurların daha fazla düşmesini istemeyen Merkez Bankası'nı 1.5 ay arayla iki kez piyasalara müdahale etmeye zorladı.
2001 sonunda 30.2 milyar dolara kadar gerileyen Merkez Bankası ve bankaların döviz rezervinden oluşan toplam uluslararası rezerv bu yıl haziran sonunda 62.2 milyar dolara yükseldi. Türkiye, son 3.5 yılda toplam 32 milyar dolarlık rezerv biriktirdi. Bu sürede Merkez Bankası'nın rezervi 18.8 milyar dolardan 41 milyar dolara kadar yükselirken, bankaların rezervi 10.4 milyar dolardan 21.1 milyar dolara kadar çıktı.
Merkez Bankası 2002'den bu yana yaptığı döviz alım ihaleleri ve döviz piyasasına doğrudan müdahalelerde 27 milyar dolara yakın döviz aldı. Bu arada, döviz bolluğunun en önemli nedeninin sıcak para girişi olduğu tahmin ediliyor. Yabancıların Türkiye'deki sıcak para portföyü 40.3 milyar dolara ulaşırken, yerli kaynaklı sıcak para da bu yıl mayıs sonunda 10.8 milyar dolar oldu. Aynı şekilde son 3.5 yılda Türkiye'ye kayıt dışı giren döviz ise 11 milyar dolara yaklaştı.