Bankaların milyarlarca doları tehlikede

DUBAİ - Dubai’nin iki şirketinin borçlarını ertelemesini istemesi üzerine bankalar milyarlarca dolar zarar etme riskiyle karşı karşıya kaldı.
Birçok banka risk altındaki kredilerinin miktarına ilişkin açıklama yapmazken, Avrupa’nın en büyük bankası HSBC, kredi miktarının, haziran sonu itibarıyla 15.9 milyar dolara indiğini duyurdu.
BAE Bankalar Derneği’nin verilerine göre, 2008 yılı sonu itibarıyla 10 yabancı bankanın risk altındaki kredi tutarları şöyle sıralanıyor:


Dubai: Borç erteleme dikkatlice planlandı
Kamu şirketi Dubai World’ün borcunu altı ay erteleyeceğini açıklaması üzerine büyük eleştiriler alan Dubai ‘Borç erteleme dikkatlice planlandı’ diyerek kendisini savundu. Dubai Yüksek Mali Komitesi Başkanı Şeyh Ahmed Bin Said El Mahdum, Dubai World şirketinin borcunu gelecek yıl mayıs ayına ertelemek istediğini duyurmadan önce, kredi verenlerin çıkarları için uzun süre ve dikkatlice düşündüğünü belirterek, “Dubai World’a müdahalemiz dikkatlice planlandı. Dubai hükümeti, piyasaların nasıl tepki vereceği konusunda bilgi sahibi olarak bu ticari operasyonun yeniden yapılanmasına öncülük ediyor. Piyasanın ve özellikle kredi verenlerin kaygılarını anlıyoruz” diye konuştu.
Bu arada, İngiltere Başbakanı Gordon Brown ve Rusya Başbakanı Vladimir Putin Dubai’nin borcunu ödeyememesinin bir sorun teşkil ettiğini, ancak dünya ekonomisinin, bu durumun üstesinden gelecek güçte olduğunu belirterek piyasalara moral verdi.