'Bankaların strese dayanıklılığı arttı'

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) Başkanı Tevfik Bilgin, bankaların son beş yılda bilanço kalitelerindeki iyileşmenin ve 'biriktirdikleri enerjinin' strese karşı dayanıklılıklarını artırdığını söyledi.

ANKARA - Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) Başkanı Tevfik Bilgin, bankaların son beş yılda bilanço kalitelerindeki iyileşmenin ve 'biriktirdikleri enerjinin' strese karşı dayanıklılıklarını artırdığını söyledi.
Bilgin, son haftalarda yaşanan dalgalanmalı dönemde bankaların soğukkanlı davranışlarının piyasalar açısından önemli olduğunu belirtti.
Bilgin, mayıs başından beri para ve sermaye piyasalarında görülen ve faizlerin son 18 ayın, dövizin ise son üç yılın en yüksek düzeyine çıkmasına neden olan çalkantının muhtelif nedenleri olduğunu aktardı. Bu ortamda, ekonomiyle ilgili tüm kurumların gerekli tedbirleri aldığını belirten Bilgin, "Bankalarımız da içinde yaşadığımız ekonominin en önemli kurumlarıdır ve gelişmelerle alınan her karardan doğrudan etkilenmektedir" dedi.
Bankalarla her zaman görüşme halinde olduklarını kaydeden Bilgin, "Bankalarımızla yakın temas halindeyiz. Sektördeki gelişmeleri yakından izliyoruz. Bankalarımızın son beş senede biriktirdikleri enerji, bankalarımızın strese dayanıklıklarını artırmıştır" diye konuştu.
Bilgin, bankalarla tek tek görüşmeyi 30 Haziran 2006 tarihli bilançolarını görmek amacıyla önümüzdeki haftaya bıraktıklarını da sözlerine ekledi.