'Bankapital'de suçun kılıfı: Ticari ilişki'

Bankapital davasının gerekçeli kararında, "Suça konu eylemlerin ticari ilişkiler kılıfı altında bankanın kaynaklarının iç edilmesi hareketi olduğu" kaydedildi.

İSTANBUL - Bankapital davasının gerekçeli kararında, "Suça konu eylemlerin ticari ilişkiler kılıfı altında bankanın kaynaklarının iç edilmesi hareketi olduğu" kaydedildi.
İstanbul 8. Ağır Ceza Mahkemesi'nce hazırlanan 226 sayfalık gerekçeli kararda, Mahmut Ceylan ile hakkında mahkûmiyet verilen kişilerin suça konu eylemleri bilerek ve isteyerek, mevduatların sınırsız devlet garantisinde olmasından istifadeyle işlediğinin anlaşıldığı belirtildi. Kararda şöyle denildi: "Sanık Mahmut Ceylan, iyi niyetli hareket etmeyerek banka kaynaklarını kendisine veya grup firmalarına aktarma gayretinde olduğu ve hatta bir kısım sanıkların da içinde bulunduğu yakınlarını bu faaliyete alet ettiği anlaşılmıştır. Suça konu eylemlerin ticari ilişkiler kılıfı altında bankanın kaynaklarının iç edilmesi hareketi olduğu ve birden fazla metot kullanarak gerçekleştirildiği, baştan beri dönmeyeceğini bile bile grup firmalarına bankacılık usul ve temayüllerine aykırı kaynak aktarıldığı ve sonuçta bankayı milyonlarca dolar zarara uğratarak zararı toplumun üzerine bıraktığı anlaşılmıştır."
Sanıkların avukatlarının zararın bir miktarının grup tarafından ödendiğini belirttikleri anımsatılan kararda, bunun suçu ortadan kaldırmayacağı belirtildi. Kararda, şöyle denildi: "Günümüzde kültür düzeyi yüksek insanların artık klasik manada iç etme, hırsızlık gibi mala karşı eylemleri basit yöntemle gerçekleştirmedikleri görülmektedir." Ceylan'ın, 12 yıl 3 ay 23 gün hapis cezasına çarptırıldığı belirtilen kararda, Yahya Murat Demirel'in de 2 yıl 1 ay hapis cezasına mahkûm edildiği belirtildi.