Bankası gitti borçlar baki

Çukurova'nın patronu Karamehmet, Yapı Kredi hisselerini Koçbank'a satıp bankaya borçlarını ödedi. Borcundan 303 milyon dolar indirildi ama Karamehmet TMSF'ye 791 milyon dolar daha ödemek zorunda.

İSTANBUL - Türkiye tarihinin en büyük borç tasfiye operasyonunun ilk aşaması Çukurova Grubu ile Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nun (TMSF) sahip oldukları Yapı Kredi Bankası (YKB) hisselerini Koçbank'a devretmeleriyle tamamlandı. YKB'nin yeni yönetim kurulu tarafından İMKB'ye yapılan açıklama, hisse satışı ve borç tasfiye anlaşmasının hükümlerini su yüzüne çıkardı.
Anlaşmaya göre YKB'ye 2 milyar 25 milyon doları anapara olmak üzere toplam
2 milyar 105 milyon dolar borcu olan Çukurova Grubu sahibi olduğu yüzde 44.53 oranındaki Yapı Kredi hissesini Koçbank'a yaklaşık 1.1 milyar dolar karşılığında sattı. Satıştan elde edilen kaynakla borcun 930 milyon 9 bin doları anapara ve 80 milyon 660 bin doları faizden oluşan 1 milyar 10 milyon 750 bin dolarlık kısmı tasfiye edildi. Bu arada Mehmet Emin Karamehmet'in sahibi olduğu Çukurova Grubu'nun borcundan 303 milyon 831 bin dolarlık indirim yapıldı. Ancak ne borç indirimi, ne de yaptığı ödeme Karamehmet'i borçsuz hale getiremedi. Karamehmet'in YKB'ye 791 milyon dolar daha borcu bulunuyor. Operasyon çerçevesinde Çukurova, TMSF'ye ait yüzde 12.89 oranındaki Yapı Kredi hissesini de 319.6 milyon dolara satın alarak Koçbank'a devretti. Çukurova'nın TMSF'ye de 963 milyon dolar borcu var.
Turkcell'i 12 ayda alabilir
Yapılan açıklamada, Turkcell opsiyon sözleşmesi uyarınca tarafların, Çukurova Holding'e veya Çukurova Holding tarafından belirlenecek bir Çukurova iştirakine, YKB'ye ait Turkcell İletişim Hizmetleri ve Turkcell Holding hisselerini piyasa değeri üzerinden hesaplanacak bedelle 12 ayda satın alma opsiyonu verilmesi hususunda anlaştıkları aktarıldı. Anlaşmanın bu hükmüyle YKB, Çukurova'ya ait 92 milyon 744 bin 367 adet Turkcell İletişim, 44 milyon 764 bin 112 adet Turkcell Holding hisseleri üzerindeki rehni de kaldırdı. Yapı Kredi Bankası'nın Turkcell Holding'te doğrudan yüzde 20.02, Turkcell İletişim'de de doğrudan yüzde 2.9 hissesi var. Edinilen bilgiye göre Çukurova Grubu, kendisinde toplanacak Turkcell hisselerinin bir bölümünü Rus Alfa Grubu'ndan sağlayacağı 3.3 milyar dolarlık finansman peketi nedeniyle bu şirketle ortak kuracakları şirkete devredecek. Belirli bir sürenin sonunda da Rus şirketi Alfa, Türkcell'in yüzde 13 hissesinin sahibi olacak.
Yılda 15 milyon avro reklam
Anlaşmaya göre YKB ve iştirakleri Mehmet Emin Karamehmet'in medya şirketlerine (Show TV ve Akşam gazetesi) 5 yıl süreyle her yıl 15 milyon avro reklam verecek. Toplam 75 milyon avroluk reklamın yarısı borç geri ödemesinde kullanılacak. Superonline tadil sözleşmesi uyarınca, Superonline ile YKB arasındaki mevcut sözleşmeler olağan iş koşullarında ve piyasa koşullarında olmak üzere beş yıl için uzatıldı.
Korulara 6 yıl süre
YKB'nin bankacılık dışı varlıklarına ilişkin opsiyon sözleşmesi ise, bazı bankacılık dışı varlıkların hisse devrinden itibaren 6 yıllık süre içinde satışına imkân tanıyor. Bu varlıkların indirgenmiş değerini aşan bir bedelle üçüncü kişilere satılması halinde, YKB hisse satışında esas alınan indirgenmiş değer ile üçüncü kişiye satış fiyatı arasındaki farkın yüzde 57.42'si Çukurova'nın YKB'ye olan kredi borcunun kapatılması amacıyla kullanılacak. Bankacılık dışı varlıklar arasında Yeniköy ve Bağlarbaşı'ndaki korular önemli yer tutuyor.
Karamehmet Kral FM'e talip
Koçbank'a Yapı Kredi Bankası'ndaki hisselerini devretmesine rağmen borcunu bitiremeyen Çukurova Grubu'nun patronu Mehmet Emin Karamehmet bugün Kral FM'in satışı için TMSF'nin yapacağı ihaleye giriyor. Edinilen bilgiye göre 45 milyon dolar muhammen bedeli olan Kral FM için açılan ihaleye girecek şirketlerden AKS Uluslararası Yayıncılık Sanayi ve Ticaret A.Ş, Karamehmet'e ait. Şirketin kurucuları olarak Akşam gazetesinin künyesinde yer alan Mehmet Bülent Ergin ve Serdar Çaldoğlu ile Show TV Genel Müdürü Zeynep Ayşe Gönenç görülüyor.
Plaza'ya 14 milyon dolar
Taraflar arasında imzalanan anlaşmaya göre Yapı Kredi Bankası, Çukurova Grubu'na İstanbul Levent'te bulunan Yapı Kredi Plaza A Blok 15,
16, 17 ve 18. katlardaki gayrimenkullerle, Yapı Kredi Plaza E Blok'taki gayrimenkulü sattı. Satılan gayrimenkullerin devir işlemlerine başlandı. Bu arada Çukurova Grubu'ndan da söz konusu gayrimenkullerin devir bedeli olarak 13 milyon 995 bin 820 dolar tahsil edildi. Söz konusu gayrimenkullerin bir bölümünde halen gruba bağlı bazı şirketler faaliyet gösteriyor.
Digiturk için 4 ayı var
YKB'nin mali olmayan iştiraklerinden Digiturk ve Fintur hisselerinin 31 Aralık 2004'teki defter değeri üzerinden, Superonline hisselerinin ise 7.5 milyon avroya satışında anlaşıldı. Bu hisselerin alımı için devir tarihinden itibaren Çukurova'nın 4 aylık opsiyon süresi bulunuyor.
YKB'nin Fintur Technologies'de yüzde 72.36, Digiturk'te yüzde 25.21, Superonline'da yüzde 36.08 doğrudan hissesi bulunuyor.
Ayrıca Fintur, Digiturk'te yüzde 65.43 ve Superonline'da yüzde 60.59 paya sahip bulunuyor.
YKB'nin Turkcell Holding'te doğrudan yüzde 20.02, Turkcell İletişim'de de doğrudan yüzde 2.9 hissesi bulunuyor. YKB ve Fintur'a ait toplam yüzde 90.64 Digiturk ve yüzde 96.67 Superonline payının satışı için sene başında açılan ihale, YKB'nin satış süreci nedeniyle ertelenmişti. Karamehmet'in, Digiturk'ün YKB'den satın alacağı bölüm dahil kendisinde toplanacak tüm Digiturk hisselerinin yarısını yabancı bir yatırım fonuna satmak için anlaştığı öğrenildi.
A Tel'i 2 yılda alacak
Çukurova ayrıca, YKB'nin yüzde 50'sine sahip olduğu A Tel konusundaki opsiyon sözleşmesi uyarınca, sözleşmenin imza tarihi olan 28 Eylül'den itibaren 2 yıl içinde bu hisseyi 150 milyon dolara satın alma opsiyonuna sahip olacak. Çukurova bu opsiyonu kullanmazsa, YKB bu iki yıllık süreden sonraki 3 ay içinde aynı bedelle satma opsiyonuna sahip olacak. YKB, A Tel opsiyon sözleşmesine ilişkin olarak gruba ait Genel Sigorta'nın sermayesinin yüzde 32'sini temsil eden hisseler üzerinde rehin koydurttu.
Saracoğlu başkan
Koçbank'a devredilen Yapı ve Kredi Bankası'nın (YKB) Yönetim Kurulu Başkanlığı'na Rüşdü Saracoğlu getirildi. YKB'den Borsa'ya gönderilen açıklamada, önceki gün seçilen ve yemin ederek göreve başlayan yönetim kurulu üyelerinin aynı gün yaptıkları ilk toplantıda, Mehmet Çekinmez'den boşalan YKB Yönetim Kurulu Başkanlığı'na Rüşdü Saraçoğlu'nun, Yönetim Kurulu Başkanvekilliğine Andrea Moneta'nın, denetimden sorumlu komite üyeliklerine Federico Ghizzoni ve Dr. Füsun Akkal Bozok'un seçilmesine karar verildiği belirtildi. Bu arada toplantıda, genel müdür
Osman Reha Yolalan'ın ayrılmasıyla boşalan genel müdürlük görevine Kemal Kaya'nın atanabilmesini teminen, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu'na (BDDK) başvurulması ve 7 işgünü içinde olumsuz cevap alınmadığı takdirde göreve atanmasının karara bağlandığı da bildirildi.