Banvit, 45 milyon dolar yatırıp kırmızı et işine girdi

İSTANBUL - Beyaz et sektöründe 40 yıldan bu yana faaliyet gösteren Banvit, bu alanda edindiği bilgi birikimi ve lojistik altyapıyı kırmızı et sektörüne taşıdı.
Kırmızı et sektörüne girmek için dört yıldır çalışmalar yürüten kuruluş, 45 milyon dolar yatırım yaptı. Dört çiftlikte 20 bin baş hayvana sahip olan kuruluş, ‘Banvit Kırmızı’ markasıyla et üretimine başladı. Büyükbaş hayvan sayısını 2011’e kadar 50 bin başa çıkarmayı ve 180 milyon TL ciro yapmayı planladıklarını belirten Banvit Başkanı Ömer Görener, kırmızı et sektöründe binde 8 olan pazar paylarını iki yıl içerisinde Banvit Kırmızı markasıyla yüzde 2’ye yükseltmeyi hedeflediklerini söyledi. 

Pazar payı artacak
Önümüzdeki yıllarda Banvit’in toplam cirosunda kırmızı etin payını yüzde 20’ye ulaştırmayı planladıklarını belirten Ömer Görener, “Beyaz ette olduğu gibi bu alanda da bir patika açmak istedik. Dört yıldır çalışmalar yapıyorduk. Nihayet bu yıl üretime başladık. Ürünlerimizin yüzde 70’ini karkas et olarak, yüzde 30’unu da işlenmiş ürün olarak satıyoruz. Zincir marketlerle anlaşmalar yaptık. Artık Banvit Kırmızı markasıyla hazır yemekten şarküteri ürünlerine kadar pişmiş, taze ve dondurulmuş pek çok ürün çeşidiyle hizmet veriyoruz” dedi.
Üretim süreçleri hakkında da bilgi veren Görener sözlerine şöyle devam etti: “İki haftalık buzağıları çifçiden alıyoruz. Oluşturduğumuz çiftliklerde özel beslenme programına tabii tutuyoruz. Bir yılın sonunda bu hayvanlar 550 kg ağırlığa ulaşıyor. Bu ağırlığa ulaştığında danaları Bandırma’da bulunan özel kesimhanemize gönderiyoruz. Aşağı yukarı bir hayvandan 280 kg et elde ediyoruz.” 

Kilosu 14 liradan ucuz et olmaz’
Türkiye’de bu boyutta kırmızı et üreten başka bir kuruluş olmadığını ifade eden Görener, markalı kırmızı et konusunda da Türk halkını bilinçlendirmeyi istediklerini anlattı. Bir dananın ortalama maliyetinin 1200-1500 dolar arasında değiştiğini ifade eden Ömer Görener, “Normalde bir karkas etin (içinde kemik de var) kg fiyatı 10 lira 50 kuruş civarındadır. Ama piyasada 8 liraya kıyma satılıyorsa buna dikkat etmek gerekir. Çünkü kemiksiz etin fiyatının daha yüksek olması lazım. Fiyat ucuzsa bilin ki kaçak et kullanılıyordur. Normalde kıymanın kilosunun 14 liradan az olmaması gerekiyor” diye konuştu.
Kırmızı et satışlarının daha çok ramazan ayında arttığını belirten Görener, “Yazın piknikçiler daha çok kanat yiyor. Talepten dolayı kanatın kilosu 10 liraya kadar çıkıyor. Neredeyse kıymayla aynı. O nedenle pikniklerde Banvit Kırmızı’da tercih edilebilir” dedi. (Radikal)