Banvit: Türkiye'de halen kilosu 22 TL'ye satılan şaplı et yeniyor, bu kafayla et fiyatları düşmez

Banvit: Türkiye'de halen kilosu 22 TL'ye satılan şaplı et yeniyor, bu kafayla et fiyatları düşmez
Banvit: Türkiye'de halen kilosu 22 TL'ye satılan şaplı et yeniyor, bu kafayla et fiyatları düşmez

Banvit in kurucusu Vural Görener, kanatlı sektörü ve kırmızı et fiyatlarında son dönemde yaşanan sıkıntıları değerlendirdi.

Türkiye'de et fiyatı konusunda yaygara kopartıldığını ve bunu doğru bulmadığını belirten Banvit'in kurucusu Vural Görener, 'Devlet gerekli önlemleri alırsa Türkiye beş yıl sonra kırmızı et ihraç edecek düzeye gelebilir' dedi

BALIKESİR - Banvit A.Ş’nin kurucusu Vural Görener, dünyanın en sağlıklı ve en lezzetli piliç etinin Türkiye ’de üretildiğini söyledi. Görener, Bandırma Rotary Kulübü üyelerine verdiği yemekte, kanatlı sektörü ve kırmızı et fiyatlarındaki sıkıntılara ilişkin değerlendirmelerde bulundu. 

‘Kıyaslamak yanlış’
Türkiye’de son aylarda kırmızı et fiyatlarının pahalı olduğu konusunda ‘yaygara kopartıldığını’ bunu doğru bulmadığını ifade eden Görener, “Halen ülkemizde kilosu 22 liraya satılan şaplı et yeniyor. Bu kafayla kırmızı et fiyatı düşmez” dedi. Almanya ve Hollanda ile Türkiye’deki et fiyatlarını kıyaslamanın yanlış olduğunu belirten Görener, şunları söyledi: 

‘Kırmızı ete talep arttı’
“Ülkemizde, bu konudaki kıyaslama, et fiyatlarıyla diğer gıda maddeleri arasında yapılmalıdır. Tüm dünyada refah düzeyinde görülen artışa paralel olarak yavaş yavaş kırmızı ete de talep arttı. Ülkemizde de aynı durum söz konusu. Eskiden kırmızı et genellikle Güneydoğu ve Doğu’da üretilirdi. Ancak, terör nedeniyle mezraların boşaltılması bu konuda sıkıntı yarattı. Talep artarken, arz edilen miktar azaldı. Oysa devlet gerekli önlemleri alırsa Türkiye, değil kırmızı et ihtiyacı, beş yıl sonra kırmızı et ihraç edecek düzeye gelebilir.”

‘Şap hastalığı çözülemiyor’
Görener, Türkiye’de 50-60 yıldır şap hastalığının olduğunu, bu hastalığın sığırların verimini yüzde 20, hatta daha fazla düşürdüğünü belirterek, şöyle devam etti:
“Üstelik ülkemizde, 50 yıldır yalnızca şap hastalığı, şap virüsüyle mücadele ettiği öne sürülen bir Şap Enstitüsü bulunuyor. Devlet, 50 yıldır bu enstitüye para akıtıyor. Hatta enstitüye Avrupa’dan hibe yardımlar da geliyor. Ama buna karşılık Türkiye’de şap hastalığı azalmıyor, artıyor. Edirne’den Kars’a şap hastalığı görülmeyen köy yok. Böyle iş olur mu?
Politikacılar ise hiçbir zaman kabahati üzerlerine almıyorlar. 50 yıldır sorunlar hep halının altına süpürülüyor. Kısacası halen ülkemizde kilosu 22 liraya satılan şaplı et yeniyor. Bu kafayla kırmızı et fiyatı düşmez.” 

‘Laboratuvar kurulmalı’
Devletin kaynaklarının kıt olması nedeniyle kanatlı sektörüne de gerekli desteği tam olarak sağlayamadığını ifade eden Görener, sektörü de eleştirdi.
Görener, sektörün birlikler vasıtasıyla bazı girişimlerde bulunabileceğini belirterek, “Örneğin, Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçılar Birliği’nin (BESDBİR) şimdiye dek sektöre ait bir tahlil laboratuvarı kurması gerekirdi. İstanbul gibi 15 milyonluk bir metropole kurulacak bu laboratuvar, sektörün imajını da düzeltirdi. Ama nedense bugüne dek bu gerçekleştirilemedi” diye konuştu.

Piliç tüketimi 19 kg’a çıktı
Olumsuzluklara rağmen, Banvit’in 1985 yılında etlik piliç üretimine başladığı dönemlerde, Türkiye’de kişi başına yıllık piliç eti tüketiminin 1 kilo civarında olduğunu söyledi.
Geçen yıllar içinde ise tüketimin 19 kiloya yükseldiğini kaydeden Vural Görener, “Bu korkunç büyüme, Türk sanayisinin başarısıdır. Dünyanın en sağlıklı ve en lezzetli piliç eti, şu anda Türkiye’de üretiliyor” dedi. (aa)