Barça artık THY ile uçmayacak!

Barça artık THY ile uçmayacak!
Barça artık THY ile uçmayacak!

Türk Hava Yolları ile Barça’nın yolları ayrılıyor. 2009’da Barcelona ile 3 yıllık sponsorluk anlaşması yapan THY, anlaşmanın sona erdiği tarih olan Haziran 2013’ten sonra yeni bir anlaşma imzalanmayacağını açıkladı. THY’nin açıklamasında karşılıklı mutabakatla sponsorluk anlaşmasının uzatılmamasına karar verildiği yer aldı. Barcelona ve Manchester United sponsorluğu ve harcamalar nedeniyle THY eleştirilere maruz kalmıştı.
THY’den dün yapılan açıklamada Barcelona ve THY yöneticilerinin İstanbul ’da geçen günlerde yaptığı toplantıda, Haziran 2013’te bitecek olan sözleşmenin, THY ve Barcelona’nın stratejileri gereği tarafların karşılıklı mutabakatı ile uzatılmamasına karar verildiği belirtildi. Açıklamada “Bugüne kadar kulübün özellikle Şampiyonlar Ligi ve yaz turları kapsamında yaptığı maçlarda takımı taşıyan THY, 2009 yılından beri takımın resmi havayolu sponsoruydu. THY olarak 2013 futbol sezonu sonuna kadar sponsorluğuna devam edeceğimiz FC Barcelona Kulübü’ne bugüne kadarki gösterdiği dostane ilişki ve işbirliği dolayısı ile teşekkür ederiz” denildi. THY üç yıllığına Barça’ya 3 milyon euro vermişti.
Açıklamaya göre THY global ve bölgesel marka bilinirlik ve değerini daha da yükseltmek için özellikle Turkish Airlines Euroleague, Turkish Airlines World Golf Final organizasyonları gibi yeni sponsorluk projeleri ve uluslararası tanınırlığa sahip marka tanıtım elçileri ile önümüzdeki dönemlerde de çalışmalarına devam edecek.
Öte yandan kulislerde Barcelona’nın Katar Havayolları ile sponsorluk anlaşması imzalayacağı ileri sürüldü. Katar Foundation 2010 yılında yıllık 30 milyon eurodan Barcelona ile 5 yıllığına reklam anlaşması imzalamıştı. Katar fonunun ardından Katar Havayolları’nın da Barça ile anlaşacağı iddia edildi.