Barcelona da üzgün

Barcelona da üzgün
Barcelona da üzgün
THY'deki işten atmalara ilişkin THY'nin sponsor olduğu Barcelona Futbol Kulübü'ne mail yazan eğitimcilere cevap gecikmedi: Çok üzüldük.
Haber: CAN GÜLERYÜZLÜ / Arşivi

ANKARA- Havacılık işkolunda grev yasağına karşı eylem yapan ve Türk Hava Yolları’nın işten attığı 305 çalışana THY’nin sponsor olduğu Barcelona’dan destek geldi. Ankara’da Eğitim-Sen 5’Nolu şube üyesi eğitimciler mail atarak THY’nin eylem yapan işçilere karşı tutumunu Barcelona Futbol Kulübü’ne bildirdiler. Barcelona’dan yanıt da gecikmedi; “Çok üzgünüz ve durumu yönetim kurulumuza ilettik.”
THY’ye Barcelona Futbol Kulübü’nün tepki göstermesini isteyen eğitimcilerin gönderdiği mailde şu ifadeler yer aldı: “Yıllardır birçok alanda milyonlarca takipçisi olan, dünyanın en prestijli kulüplerinin başında gelmektesiniz. Ancak bu ününüz Türkiye’de önemli ölçüde yok olma tehlikesi altında. Nitekim ana sponsorlarınızdan THY’de dünyada eşi benzeri görülmemiş bir olay yaşanmaktadır. THY’de çalışanların grev hakları ellerinden alınmıştır. Bu yasaklamaya karşı eylem yapan 305 THY işçisi işten atılmıştır. THY ile olan ilişkilerinizde bu durumu da gözden geçirerek bizlerin hayran olduğu bir kulübe yakışır şekilde davranın.”
Eğitimcilerin mailini alan Barcelona Spor Kulübü Taraftar Hizmetleri Servisi yanıt vererek konuyu Barcelona Futbol Kulübü yönetimine taşıyacaklarını bildirdiler. ‘oab@fcbarcelona.cat’ e-posta adresinden gönderilen yanıtta “Mesajınızı aldık ve yazınızı yönetim kurulumuza ilettik. Yaşanan olaydan üzüntü duyuyor ve saygılarımızı sunuyoruz” denildi.

 

HABER YORUM/UĞUR VARDAN'Sir'e bir sorum olacaktı


Geçen pazartesi ‘Vardan Ovası’nda yayımlanmak üzere aşağıdaki notları karalamıştım. Lakin yer yoktu, sayfaya koyamadım. Ve fakat benim için fantezi gibi görülen şeyi ‘Ankara Eğitim-Sen 5 No’lu şube’ hayata geçirmiş. Sadece Manchester yerine Barcelona’yı tercih etmişler. Umarım Katalan ekibinin yönetim kurulu meseleye kendilerince el atar ve ve emekçinin yanında yer alır. Benim notlarımsa şöyleydi:
‘Kürtaj yasası’ konusunda 12 Eylül’ü sorumlu gösteren hükümet, THY’deki grev eylemlerinde sağ olsun ‘Darbeci paşalar’ı bile geçti ve grev hakkını yasakladı. Gerekçe de Başbakan Erdoğan’ın deyimiyle ‘THY’nin stratejik bir kurum olması’. Manchester United’a, Barcelona’ya, Eurolig’e, tenisçi Wozniacki’ye sponsor olan THY, iş emekçiye gelince ‘Sponsorluk yok’ diyor yani. Ola ki Galatasaray ve Fenerbahçe Şampiyonlar Ligi’nde mücadele eder (malum UEFA bizimkileri turnuvalardan men edebilir, böyle bir olasılık var), ve ola ki Manchester’la eşleşirler, ilk işim takımın ‘Sol kökenli’ menajeri ‘Sir’ Alex Ferguson’a şu soruyu yöneltmek olacak: “Size sponsor olan kurumun çalışanlarına grev hakkı tanımadığını biliyor musunuz?”

bigPara.com