Barclaycard: Türkiye'de kart kullanırken dikkat

İngiltere'nin 11 milyon kişiye kredi kartı kullandıran en büyük bankalarından Barclay, en çok kart dolandırıcılığının Türkiye'de yapıldığını açıkladı.

LONDRA - İngiltere'nin 11 milyon kişiye kredi kartı kullandıran en büyük bankalarından Barclay, en çok kart dolandırıcılığının Türkiye'de yapıldığını açıkladı. İngiliz kredi kartlarına yönelik en çok dolandırıcılığın yapıldığı ülkeleri araştıran Barclaycard, listenin ilk sırasında Türkiye'nin olduğunu duyurdu. Türkiye'yi sırasıyla Fransa, İspanya ve ABD izliyor.
Söz konusu bu dört ülkenin dünyada yapılan kredi kartı dolandırıcılığının yüzde 56'sından sorumlu olduğu sonucunu çıkaran sözkonusu araştırmada, ilk dört ülkeyi sırasıyla izleyen diğer ülkeler ise şöyle sıralandı: İtalya, Çin, Tayland, İrlanda, Hindistan ve Hollanda. Barclaycard Dolandırıcılık Birimi Başkanı Martin Warwick, "İngiliz turistlerin yoğun olarak gittiği ülkelerin, listenin üst sıralarında yer almasına şaşırmadım" dedi.
'Takip edecekler'
Warwick, araştırma sonuçlarına rağmen kredi kartı taşımanın, nakit para taşımaktan hâlâ daha güvenli olduğunu söyledi. Dolandırıcılığa karşı Falcon isimli bir güvenlik protokolü kullandıklarını belirten Barclaycard yetkilileri, bu sayede yurtdışındaki kart kullanımını da takip edebileceklerini belirtti. Warwick, bu yüzden tatile çıkacak olan kart kullanıcılarını, kredi kartı kuruluşlarına, tatil planları hakkında bilgi vermeleri halinde kartlarının daha güvende olacağını söyledi.
Bankadan tatile çıkacaklara altın öğütler
Araştırma sonucunda, kredi kartı sahiplerinin tatilde dolandırıcılığa karşı neler yapabilecekleri konusunda tavsiyeler de yer aldı. Barclaycard, tatil dönüşü büyük bir kredi kartı sürprizi yaşamak istemeyen kart sahiplerine, şu uyarılarda bulundu:

  • Eğer tatil rezervasyonunuzu internetle yapıyorsanız, sadece güvendiğiniz siteleri kullanın.
  • Eğer hangi tarihte nereye gideceğinizi kredi kartı şirketinize bildirirseniz, dolandırıcılığa karşı daha güvende olursunuz.
  • Bankanızın telefonunu kaydedin, böylece kart sorunu yaşarsanız, daha çabuk ulaşırsınız.
  • Kredi kartınızı, güvenli bir yerde taşıdığınızdan emin olun.
  • Bir dükkânda ya da restoranda ödeme yaptığınızda, kartınızı gözünüzün önünden ayırmayın.
  • Her zaman hırsızlara ve kapkaççılara karşı dikkatli olun.