Barclays Capital, Türkiye'ye konut ve enerji için geliyor

Bir milyar sterlin bilanço büyüklüğüne sahip dünya çapında bilinilirliği olan yatırım bankası Barclays Capital hızlı büyüyen konut sektörünün yanı sıra özelleştirme süreci ve özellikle enerji üretim ve...
Haber: ESİN ÇETİNEL / Arşivi

İSTANBUL - Bir milyar sterlin bilanço büyüklüğüne sahip dünya çapında bilinilirliği olan yatırım bankası Barclays Capital hızlı büyüyen konut sektörünün yanı sıra özelleştirme süreci ve özellikle enerji üretim ve dağıtımıyla ilgili atyapı projelerinde yer alabilmek için Türkiye'ye geliyor.
Bankanın dünyada konut sektörünün finansmanında en etkin kullanılan araçlardan ipotek teminatlı bonolar konusunda Türkiye'de aktif olmayı hedeflediğini söyleyen Barclays Capital yatırım bankacılığı Türkiye başkanı Murat Talayhan "Son günlerdeki duruklamaya rağmen hızla büyüyen konut sektörü ilgimizi çekiyor. Konut finansmanı ile ilgili yasanın çıkmasını takiben bu alanda uygun finansman yaratmaya yönelik önemli gelişmeler bekliyoruz. Barclays Capital'in uluslararası liderliğe sahip olduğu özellikle covered bonds'un (ipotek teminatlı bonolar) bu alanda çığır açacağı inancındayız" dedi.
Merkezi Londra'da bulunan Barclays Bank PLC'nin yatırım bankacılığı bölümü Barclays Capital Türkiye ofisini bir süre Londra'dan idare edecek. Türkiye'de ofis açma konusu ise önümüzdeki dönem planları arasında.
Enerji ilgiyi artırdı
Bu arada son yıllarda artan proje finansmanı konusu da Barclays Capital'in Türkiye'ye ilgisini artırmış görünüyor. Türkiye'ye yönelen rekor yabancı sermaye girişine dikkat çeken Murat Talayhan, grubun yöneleceği diğer alanlar hakkında da şu bilgiyi verdi: "Rekor sermaye girişi, hızla devam eden özelleştirme süreci ve özellikle enerji üretim ve dağıtımıyla ilgili altyapı projeleri Barclays Capital'in Türkiye'ye artan bir ilgiyle odaklanmaya itti. Bu yüzden yatırım bankacılğı alanında bir Türkiye masası kurulmasına karar verildi."
Yalnız Barclays Capital'in değil yabancı banka ve kurumsal yatırımcıların da Türkiye ile ilişkilerini artıracaklarını vurgulayan Talayhan bugüne kadar sadece sendikasyon kredileriyle Türkiye'ye finansman sağlayan bu kesimlerin bundan böyle bono piyasası ve türev ürünlere de yöneleceğini vurguladı.
Uzmanlık alanı emtia
Sanayi kesimine de özellikle risk yönetimi konusunda hizmet vermeyi amaçlayan Barclays Capital emtia piyasalarına da yoğunlaşmayı planlıyor. Son yaşanan finansal dalgalanmaların risk yönetiminin önemini bir kez daha hatırlattığını söyleyen Murat Talayhan sözlerini şöyle sürdürdü: "Barclays Capital olarak emtia piyasalarında risk yönetiminin önemine inanıyoruz. Özellikle de hızla artan ve dalgalanan enerji ve diğer emtia ürünlerinde. Bu alanda da dünyanın sayılı bankalarından biri olarak Türkiye'ye de hizmet vereceğiz."
Barclays Capital için Türkiye'nin yeni bir ülke olmadığını da hatırlatan Murat Talayhan, bugüne kadar özellikle bankalara verilen sendikasyon kredilerinin yanı sıra Risk Managment ve hazine ürünlerine yönelik ciddi riskler aldıklarını söyledi.
Halen 26 ülkede bürosu bulunan ve 10 bin 500 çalışana sahip Barclays Capital dünyada büyük şirket, kamu ve kurumsal şirketlere finansman ve risk yönetimine yönelik çözümler üretiyor.