Barclays: Yabancıların Türkiye'ye ilgisi sürecek

Barclays Capital Yatırım Bankacılığı ve Sermaye Piyasaları Avrupa Bölüm Başkanı John Winter, Türkiye'nin AB üyesi olmasa dahi çok önemli pazar olduğunu, Türkiye'ye olan yabancı ilgisinin artarak süreceğini söyledi.

İSTANBUL - Barclays Capital Yatırım Bankacılığı ve Sermaye Piyasaları Avrupa Bölüm Başkanı John Winter, Türkiye'nin AB üyesi olmasa dahi çok önemli pazar olduğunu, Türkiye'ye olan yabancı ilgisinin artarak süreceğini söyledi.
'İpotek Teminatlı Tahvil Konferansı'nda konuşan Winter, "Çok istikrarlı bir pazar görüyoruz. AB üyesi olmasanız bile bu çok önemli. Türkiye'ye ilgi artıyor. Bunun devam edeceğini düşünüyoruz. Türkiye'nin AB'ye tam üyelik konusunda çalışmalarını destekliyoruz" dedi. Winter, yatırımcıların Türkiye'ye milyarlarca doları yatırmayı göze aldığını ve hükümetin reformlara devam etmesinin güveni artıracağını belirtti.
"Fransa'nın vetosu Türk tahvillerini etkilemedi. Çünkü yatırımcı Türkiye'nin borç ve enflasyonundaki düşüşe bakıyor. Bu oranlarda ciddi düşüş var" diyen Winter, şöyle devam etti: "Tabii ki yapılması gerekenler var. Yatırımcılar enflasyon yüzde 2'nin altına düşer mi diye soruyor. Doğrudan yabancı yatırımların Türkiye'ye döndüğünü görüyoruz."
SPK Başkanı Doğan Cansızlar, ipoteğe dayalı konut finansmanı (Mortgage) yasa taslağının Başbakanlık'ta bulunduğunu aktararak, "Bu sene yasanın parlamentodan geçmesini bekliyorum" dedi. İrlanda Ticaret Bakanı Michael
Ahem ise "İpotek teminatlı tahviller konusunda İrlanda'nın başarı hikâyesinden birkaç şey alıp kendi ülkenizde uygulayabilirsiniz" diye konuştu.
Özince: Faizler tezgâh altı olmamalı
İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince, tezgâh altı faizin herkesçe bilinen, genellik kazanmış bir uygulama olduğunu, yasak getirmenin doğru olmadığını belirterek, "Faizin serbest bırakılması iyi olur diyorum, tezgâh altı, tezgâh üstü serbest olmalıdır, ancak usulüne uyulmalıdır. Otorite bu konuda tehlikeli hareket eden banka görürse zaten gereğini yapar" dedi. Türkiye Bankalar Birliği Başkanlığı'nı da yürüten Özince, katıldığı 'İpotek Teminatlı Menkul Kıymetler' konferansında, konut kredisinde faizlerin yüzde 1.35'e inmesine ilişkin bir soru üzerine, bu uygulamadan para kazanacaklarını, iyi iş yapacaklarını söyledi. YTL cinsi borç vermek isteyen yabancı kuruluşlar olduğunu kaydeden Özince, "Az miktarda da olsa bizim ihtiyacımıza yetecek kadar fon alınabiliyor" dedi. 'Faiz 1.35'in altına iner mi' sorusuna ise Ersin Özince "Çok hızlı gelecek bir şey değil. Çünkü ciddi bir ucuzluk var" yanıtını verdi.